APD: Përpunohen 13% mallra më shumë se janar-korrik 2018

21/08/2019 - 09:27

Rreth 2,4 milion tonë mallra të ndryshme janë përpunuar në portin e Durrësit gjatë periudhës janar-korrik të këtij viti.

Shifra është 13 përqind më e lartë se sa volumi i mallrave të përpunuar në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, bëhet e ditur nga Sektori i Statistikave në APD.

Gjatë 7 muajve të parë të këtij viti nga anijet dhe tragetet e akostuara në Durrës janë përpunuar 273 mijë tonë më shumë se sa në periudhën janar-korrik 2018.

Vetëm nga anijet tregtare janë përpunuar 1,851 mijë tonë mallra, me një rritje prej 15 përqind krahasuar me janar-korrikun e vitit të kaluar, ndërsa nga tragetet janë përpunuar 547 mijë tonë mallra, ose 5 përqind më shumë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kur na ndajnë edhe disa ditë nga festat e Nëntorit, qyteti i Durrësit ka nisur të ngjyroset me flamujt kuqezi.

Menjëherë pas fjalës së kandidates Arta Marku, për Kryeprokuror/e, seanca dëgjimore në Këshillin e Lartë të Prokurorisë vazhdoi me Fatjon

Policia e Shtetit ka publikuar masat e rrepta të marra për zhvillimin sa më normal të ndeshjes Shqipëria-Andorra e cila zhvillohet më 14

Duke raportuar në dëgjesën publike të Këshillit të Lartë të Prokurorisë në garën për Prokuror të Përgjithshëm, Kryeprokurorja e përkohshm

Situata e paqëndrueshme meteorologjike, e cila vazhdon të jetë prezente në Gjirin e Durrësit, ka ndikuar edhe në veprimtarinë e Portit të

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka reaguar pas denoncimeve në rrjetet sociale se produkti “Kek Lupo me arrё kokosi”, kishte prani lëndësh

Një anëtare e komunitetit trasgjinor në Shqipëri, Anxhela H., është përndjekur dhe dhunuar nga disa persona të paidentifikuar.

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash të cilat do të sjellin reshje shiu, por në një intensitet më

Ditën e sotme moti i keq ka përfshirë gjithë vendin, duke shkaktuar probleme në disa akse rrugore, ndërsa ka shkaktuar probleme dhe në sh