APD: Përpunohen 13% mallra më shumë se janar-korrik 2018

21/08/2019 - 09:27

Rreth 2,4 milion tonë mallra të ndryshme janë përpunuar në portin e Durrësit gjatë periudhës janar-korrik të këtij viti.

Shifra është 13 përqind më e lartë se sa volumi i mallrave të përpunuar në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, bëhet e ditur nga Sektori i Statistikave në APD.

Gjatë 7 muajve të parë të këtij viti nga anijet dhe tragetet e akostuara në Durrës janë përpunuar 273 mijë tonë më shumë se sa në periudhën janar-korrik 2018.

Vetëm nga anijet tregtare janë përpunuar 1,851 mijë tonë mallra, me një rritje prej 15 përqind krahasuar me janar-korrikun e vitit të kaluar, ndërsa nga tragetet janë përpunuar 547 mijë tonë mallra, ose 5 përqind më shumë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kontroll i rreptë në dogana, pika prodhimi dhe shitje nëpërmjet gjurmueshmërisë së kripës deri në mbërritjen te konsumatori. 

Bashkia e Durrësit njofton të gjithë kandidatët e interesuar për rinovimin e licencës për transportin e udhëtarëve me linjat e rregullta

Zv.ministri i Brendshëm, Julian Hodaj ka dalë në një deklaratë për media për ecurinë e Vettingut në Polici.

Gafat e drejtësisë shqiptare nuk kanë të sosur, madje shpeshherë këto gafa kanë sjellë lirimin e killerave të njohur nga burgu, të cilët

Policia Kufitare godet një rast të tentativës për trafikim të drogave të forta në Durrës, sekuestrohen 11 kg heroinë, arrestohet në flagr

Pjesa e parë e ditës do të karakterizohet nga mot i kthjellët në të gjithë Shqipërinë përjashtuar zonat malore, të cilat gjatë pasdites d

Xhorxh Soros, është një filantrop i cili ka zgjedhur të investojë për një shoqëri të hapur në Shtetet e Bashkuara dhe mjaft vende të botë

Aeroporti i Vlorës mund të merret me koncension për 35 vite nga ndërmarrja e Aeroportit të Pulias në Itali.

Që nga fillimi i këtij viti, numri i jahteve që kanë vizituar Durrësin ka arritur në 378, thuajse i njejti numër me atë të jahteve që mbë