APD: Sezoni turistik 2020 në Durrës, prenotohen 20 kroçiera

18/02/2020 - 13:12

Në portin e Durrësit janë prenotuar 20 kroçera dhe veliera për sezonin e ardhshëm turistik.

Nga Qendra e Informacionit në Autoritetin Portual, mësohet se anija e parë turistike në port do të jetë kroçera “La Belle Del L’Adriatique”, më 5 maj të këtij viti. Më pas kjo kroçerë me vizitorë të huaj, do të mbërrijë në Durrës edhe pesë herë të tjera, deri 22 shtatorin e ardhshëm.

Qendra e Informacionit njofton se më 9 maj pritet edhe kroçera “Spirit of Discovery”, me gjatësi 237 metra. Kjo anije e madhe turistike, e ndërtuar vitin e kaluar, vjen në qytetin-port për herë të parë.

“Sirena”, “Seven Seas Voyager”, “Amera”, janë disa nga emrat e njohur të anijeve turistike, që kanë vizituar Durrësin edhe vitet e kaluar, ndërsa kësaj liste i shtohen edhe kroçerat “Silver Shadow”, “Caledonian Sky” apo “Sea Burn Ovation”, që do të kryejnë për herë të parë lundrime drejt portit më të madh të vendit.

Këtë verë në portin e Durrësit do të akostohet dy herë edhe veliera “Sea Cloud”, e cila vjen me turistë të huaj prej shumë vitesh.

Gjatë vitit 2019 në portin më të madh të vendit u akostuan 19 kroçera dhe veliera me 4,503 turistë, si dhe 430 jahte të madhësive të ndryshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka shkuar në 27 numri i personave të infektuar me koronavirus në qarkun e Shkodrës, ku 12 raste të reja dyshohet se kanë rezultuar poziti

Për shkak të situatës që po kalon vendi nga pandemia COVID-19, Qendra për Nisma Ligjore Qytetare njofton se ofron ndihmë ligjore parësore

Qendra "Smart Center" në Durrës, e cila operon me sukses që prej vitit 1998 në fushën e informatizimit të bizneseve, ndërmarrjeve, trajni

“1000 pako me ndihma ushqimore dhe higjienike janë shpërndarë këto ditë në bashkinë e Durrësit për t’u ardhur në ndihmë personave më

Drejtoria e Përgjithshme Detare ka urdhëruar që jahtet dhe krocerat që do t'u drejtohen porteve të Durrësit, Vlorës, Sarandës dhe Shëngji

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se 5 persona të tjerë kanë lënë spitalin Infektiv në Tiranë, pasi janë shëruar

Tre javë pas masave drastike të marra nga qeveria, më të varfërit e qytetit të Durrësit, ata që mbahen nga ndihma ekonomike, kërkojnë ndi

Policia Kufitare në Portin e Durrësit ka goditur një rast të kontrabandës me mallra që paguhet akcizë dhe të falsifikimit të dokumenteve.

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero tha se kjo javë do të jetë dhe piku i pandemisë në vend dhe se javën e tretë të prillit numri i rasteve do

Ndonëse i detyrueshëm për të mirën tonë dhe të atyre që duam, izolimi për një kohë të gjatë krahas mbrojtes nga koronavirusi, shkakton sh