Boshatiset Porti i Durrësit, çfarë duhet të dini mbi lëvizjet Shqipëri-Itali (VIDEO)

12/03/2020 - 16:19

Përhapja e koronavirusit në vendin tonë dhe ato fqinje ka boshatisur edhe Terminalin në Portin e Durrësit, i cili duket si një vend që ka reshtur së “jetuari”.

Pas ndryshimit të situatës dhe shpalljes zonë e kuqe e gjithë territorit në Itali për shkak të përhapjes së COVID-19, në zbatim të urdhrit të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë që nga dita e mërkurë më 11 mars, janë ndaluar të gjitha lëvizjet e pasagjerëve nga të gjitha portet italiane në drejtim tē Shqipërisë.

Masat e marra në APD:

-Të gjitha linjat e trageteve mes Italisë dhe Shqiperisë mund të marrin pasagjerë nga Shqiperia në drejtim të Italisë, ndërsa nga Italia nuk do lejohet asnjë pasagjer të udhetojë në drejtim të Shqiperisë.

-Të gjitha linjat e transportit pasgjerëve (traget) do lejohen të marrin pa kufizim kamiona dhe mallra nga Italia me destiancion Portet e Hapura të Republikës së Shqipërisë gjithashtu do të lejohen të gjitha anijet e mallrave nga Italia me destinacion Portet e Hapura te RSH dhe anasjelltas.

-Ekuipazhi dhe shoferët do t’i nënshtrohen kontrolleve te rrepta në portet Shqiptare.

-Drejtoria e Përgjithshme Detare ka njoftuar menjëherë Kapiteneritë e Porteve, Portet e Republikës së Shqipërisë dhe Agjensitë Detare për linjat

Durrës-Bari-Durrës

Vlorë-Brindisi-Vlorë

Durrës-Ankona-Trieste-Durrës

të ndalojnë prenotimin e biletave nga portet Italiane në drejtim të porteve Shqiptare.

Për çdo informacion mbi proceset portuale, telefononi në Linjën e Gjelbër: 08007374.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka një apel të fortë për të gjithë shqiptarët teksa shifrat e të infektuarve në vendin tonë j

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka dorëzuar një tjetër padi sot në SPAK për Teatrin Kombëtar që u shemb mëngjesin e 17 majit me vendim të

Rritet frikshëm numri i viktimave nga koronavirusi në vendin tonë. 

90 raste të reja dhe 33 të shëruar nga Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka pasur një rol kyç gjatë pandemisë, si pjesë e Task Forcës, për të ushtruar kontrolle dhe për të monitor

Gjyqtarja e Apelit Tiranë, Shpresa Beçaj është shkarkuar nga detyra, pasi nuk e ka kaluar Vettingun.

Vendi ynë sot mbetet me kthjellime dhe vranësira gjatë pjesës së parë të ditës.

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, duke folur për situatën COVID në vend u shpreh se mosha mesatare e të prekurve nga ky virus

Një foshnje 2-muajshe është infektuar me Covid-19 dhe është i shtruar në spitalin infektiv, pasi ka shfaqur simptoma.

Ndonëse shtetasit e Shqipërisë ende nuk mund të fluturojnë lirisht në vendet e Bashkimit Europian, apo dhe shteteve të tjera, për shkak t