Delegacioni francez viziton portin e Durrësit (FOTO)

14/10/2019 - 11:28

Një delegacion francez nga Instituti i Studimeve të Larta të Mbrojtjes Kombëtare ( Institut des Hautes Etudes de Defence Nationale (IHEDN)), kryesuar nga Ambasadorja e Republikës franceze në Tiranë, Christina Vasak, vizitoi të dielën në mesditë portin e Durrësit.

Delegacioni francez u prit nga Zv. Drejtori i Përgjithshëm i APD, Petrit Çerçizi, i cili pasi përshëndeti mysafirët nënvizoi rëndësinë e takimeve të tilla. Gjatë takimit në sallën e Konferencave të APD, u shfaq një dokumentar i shkurtër mbi portin e Durrësit.

Specialistët e Promocionit dhe ata të Sigurisë portuale prezantuan situatën aktuale në portin e Durrësit, kapacitetet dhe funksionimin e tij, si dhe bashkëpunimin me institucionet dhe organizmat e tjerë në këtë hapësirë.

Ata iu përgjigjën interesimit të përfaqësuesve të Institutit francez mbi destinacionet e mallrave si dhe për projektet kryesore që po zbatohen në portin më të madh të vendit. Delegacioni francez vizitoi më pas dy nga Terminalet e portit, Terminalin Perëndimor dhe atë të Trageteve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kreu i Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe Postare Ilir Zela ka dhënë dorëheqjen duke u larguar për arsye personale nga detyra.

I shoqëruar nga ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Balluku, Ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio ka mbërritur në k

Gjyqtarja e Apelit të Shkodrës Marina Rraboshta ka dhënë dorëheqjen nga ky post.

Gazetarët janë kundër paketës antishpifje të propozuar nga qeveria për rregullimin e medias online.

Ambasada e shtetit të Katarit në Shqipëri ka anuluar pritjen me rastin e Ditës Kombëtare në shenjë solidariteti për tragjedinë e tërmetit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vijojnë të shprehin solidaritet me Shqipërinë për sa i përket tërmetit të rënë më 26 nëntor, ku la pas 5

Prefekti i Lezhës, Gjokë Jaku ka rikthyer për rishqyrtim bonusin e qirave për familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit me magnitudë 6

Në Dardhë të Korçës reshjet e borës kanë vazhduar gjatë natës duke bërë që trashësia të arrijë deri në 20 cm në lartësinë mbi 1200 m mbi

Kryetari i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani është paraqitur në Prokurorinë e Tiranës paraditen e kësaj të mërkure pas k

Policia e Durrësit shton kontrollet për parandalimin e aksidenteve rrugore, dhe si rezultat janë arrestuar në flagrancë 2 drejtues mjetes