Delegacioni i KFOR-it viziton portin e Durrësit (FOTO)

13/08/2019 - 16:30

Një delegacion i KFOR-it zhvilloi mesditën e së martës vizitë njohëse në Portin e Durrësit, vizitë kjo e kryer në bazë të bashkëpunimit të Shqipërisë me KFOR.

Qëllimi i vizitës ishte njohja e kapaciteteve të Portit të Durrësit si dhe vazhdimin e mbajtjes së kontakteve me autoritetet e tij. Delegacioni kryesohej nga Kapiten Tadeusz Lugowski, Përgjegjës i Sektorit të Kontrollit të Lëvizjes, KFOR.

Pas prezantimit të bërë nga ana e përfaqësuesve të Autoritetit Portual Durrës në ambientet e këtij institucioni, të pranishmit vizituan dhe sallën operative të Forcës së Sigurisë Portuale Durrës. Delegacioni i pranishëm vlerësoi mirëadministrimin e territorit portual si dhe infratrukturën e sigurisë portuale.

Nga pala Shqiptare:

1. N/Toger Merzo LENGO, Koordinator në Sektorin e Mbështetjes së Vendit Pritës.

Delegacioni i KFOR-it:

1. Kapiten Tadeusz LUGOWSKI,Përgjegjës i Kontrollit të Lëvizjes, JLSG.

2. Tetar Piotr MAJDANSKI,Koordinator i Kontrollit të Lëvizjes, JLSG.

3. Rreshter Laimonas SAVICKAS, Koordinator i Kontrollit të Lëvizjes, JLSG.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata e Krimeve të Rënda do të vendosë sot për fatin e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Matthew Palmer, i dërguar i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor i tha Zërit të Amerikës se administrata amerikane mb

Pas denoncimit të skandalit nga emisioni “Stop” në Tv Klan, policia e Elbasanit ka ndaluar pedagogun Denis Himçi.

Rruga “Pavarësia” që çan përmes plazhin e Durrësit nis nga Ura e Dajlanit dhe përfundon në vendin e quajtur Plepa, në një gjatësi prej ve

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, thotë se qeveria federale ka vendosur pro hapjes së negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Arba Kokalari zyrtarja e lartë me origjinë shqiptare është zgjedhur Zëvendës Presidente e Parlamentit Europian për Partitë Popullore.

Komisioneri Publik ka ankimuar në KPA vendimin e KPK, për konfirmimin në detyrë të gjyqtares Regleta Panajoti.

Bundestagu gjerman voton me 26 shtator për çeljen e negociatave me Shqipërinë.

Kryetari i Bashkisë së Vaut të Dejës, Mark Babani, i denoncuar nga opozita se ka fshehur një dënim në Itali, ka dorëzuar shenjat e gishta

Doni të dini se si do të jetë moti për ditët në vijim? Duke nisur nga dita e nesërme ka surpriza.