Delegacioni i KFOR-it viziton portin e Durrësit (FOTO)

13/08/2019 - 16:30

Një delegacion i KFOR-it zhvilloi mesditën e së martës vizitë njohëse në Portin e Durrësit, vizitë kjo e kryer në bazë të bashkëpunimit të Shqipërisë me KFOR.

Qëllimi i vizitës ishte njohja e kapaciteteve të Portit të Durrësit si dhe vazhdimin e mbajtjes së kontakteve me autoritetet e tij. Delegacioni kryesohej nga Kapiten Tadeusz Lugowski, Përgjegjës i Sektorit të Kontrollit të Lëvizjes, KFOR.

Pas prezantimit të bërë nga ana e përfaqësuesve të Autoritetit Portual Durrës në ambientet e këtij institucioni, të pranishmit vizituan dhe sallën operative të Forcës së Sigurisë Portuale Durrës. Delegacioni i pranishëm vlerësoi mirëadministrimin e territorit portual si dhe infratrukturën e sigurisë portuale.

Nga pala Shqiptare:

1. N/Toger Merzo LENGO, Koordinator në Sektorin e Mbështetjes së Vendit Pritës.

Delegacioni i KFOR-it:

1. Kapiten Tadeusz LUGOWSKI,Përgjegjës i Kontrollit të Lëvizjes, JLSG.

2. Tetar Piotr MAJDANSKI,Koordinator i Kontrollit të Lëvizjes, JLSG.

3. Rreshter Laimonas SAVICKAS, Koordinator i Kontrollit të Lëvizjes, JLSG.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tërmeti i 26 nëntorit ka nxjerrë zbuluar bëmat e ndërtuesve me pallatet shumëkatëshe në qarkun e Tiranës, Durrësit dhe Lezhës.

Shqipëria po kalon ditë të vështira që pas goditjes së tërmetit të 26 nëntorit, i cili la pas dhjetëra viktima, qindra të plagosur dhe dë

Janë me qindra familjet durrsake që vazhdojnë të paraqiten çdo ditë para bashkisë së Durrësit për të paraqitur dokumentacionin e nevojshë

Qiratë e banesave janë rritur në Durrës pas tërmetit të 26 nëntorit.

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca, dhe e ngarkuara me punë e SHBA-ve, Leyla Moses-Ones zhvilluan sot një takim me P

Rruga "Aleksandër Goga" nga Spitalla në Porto Romano është një prej nyjeve më të rrezikshme për të qarkulluar.

Ditën e nesërme Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të bëjë transferimin e prokurorëve të mbetur te Prokuroria e Shkallës së Parë për Krime

Kreu i Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe Postare Ilir Zela ka dhënë dorëheqjen duke u larguar për arsye personale nga detyra.

I shoqëruar nga ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Balluku, Ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio ka mbërritur në k