Do të jepet me koncesion edhe terminali i katërt i portit të Durrësit (VIDEO)

Postuar: 23/01/2018 - 18:18

   “Do të japim me koncesion edhe terminalin e katërt e të fundit, atë të mallrave gjenerale. Presim propozime nga subjektet edhe për këtë terminal në kuadër të masterplanit që kemi në zbatim. Është në projekt për vitin 2018, me qëllim mirëmenaxhimin e territorit të portit të Durrësit. Ne kemi patur probleme me territorin e portit”,- kështu ka thënë mes të tjerash, Artjan Qirici.

Kreu i APD-së tha se prioritet për këtë vit mbetet thellimi i portit, për të cilin janë gati edhe fondi 9 milionë euro, edhe projekti. Ecuria e vitit 2017 dhe Plan-Biznesi 2018 ishin në qendër të takimit konsultativ në APD, me pjesëmarrje të grupeve të interesit që operojnë në portin e Durrësit dhe përfaqësuesit e institucioneve më të rëndësishme të qytetit. 

APD në objektivat për vitin 2018 parashikoi rritje me 15 %, të vëllimit total të mallrave, prej të cilave 12% të transportit të mallrave me tragete. 

Në takim janë trajtuar gjerësisht problematikat me të cilat ndeshen grupet e interesit në portin e Durrësit, janë bërë propozime konkrete si dhe janë bërë publike rezultatet ekonomike-financiare të APD-së për vitin 2017.

Artjan Qirici, kreu i APD, bëri publik Plan Biznesin për vitin 2018 në drejtimet kryesore, objektivat, si dhe parashikimet e investimeve, shpenzimeve dhe treguesve kryesor Ekonomik – Financiar. Në plan biznes është parashikuar rritja e lehtë e tarifave portuale, gjë e cila u kundërshtua nga ana e kompanive të lundrimit.

Në takim pati diskutime, propozime, si dhe masa konkrete për koordinimin e veprimtarisë; për problematika dhe shqetësime të ndryshme në ndihmë të një bashkëpunimi sa më produktiv dhe eficient të të gjithë aktorëve që ushtrojnë veprimtarinë në Port dhe më gjerë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Numri i shtetasve të huaj qe vizituan Shqipërinë ka pësuar një rritje të fortë dyshifrore gjatë muajit gusht, çka premton për një shti

   Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka reaguar menjëherë pas denoncimit nga emisioni investigativ “Fiks Fare” se dy inspektorë të AKU-së ka

   Një video e publikuar sot në Fiks Fare tregoi me zë dhe figurë dy inspektorë të vetëprezantuar si punonjës të Autoritetit Kombëtar të

   Në Shqipëri, ambasada amerikane në përgjigje të interesimit të Zërit të Amerikës për situatën e krijuar në Prokurorinë e Krimeve të Rë

   Punonjësit e ndërrmarrjes së Gjelbërimit në Durrës kanë tre ditë që po punojnë në këtë shesh.

I ftuar në emisionin “KAPITAL” në Vizion Plus, ndër të tjera gazetari Artan Hoxha shpreh shqetësim se përse opozit

Policia ka ushtruar kontrolle të befasishme në Laç dhe Lezhë, pasi dyshohet se në këto dy qytete fshihen anëtarë të bandës “Bajri”.

Një shekull pasi 2700 pasagjerë të anijes Austro-Hungareze "Linz" u mbytën në brigjet e Durrësit gjatë Luftës së dytë Botërore, janë përk

Drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar Afrim Qendro inspektoi sot fillimin e punës për eleminimin e rrëshqitjes së ndodhur në segmentin q

Mbi 1 mijë ushtarakë shqiptarë dhe britanikë zbresin paraditen e sotme në sheshin “Nënë Tereza” në kuadër të stërvitjes më të madhe të vi