Durrës, Forcat e Sigurisë Portuale testim mbi kalimin në nivelin II të Sigurisë Detare

02/07/2018 - 12:18

Forcat e Sigurisë Portuale FSPD kanë zhvilluar këto ditë një testim mbi kalimin në nivelin II të Sigurisë Detare si dhe për marrjen e masave e zbatimin e proçedurave në këtë nivel.

Bazuar në planin stërvitor vjetor të FSPD, në Terminalin perëndimor u simulua prania e një objekti të dyshimtë. Brenda pak minutash në bashkëpunim edhe me policinë e Kufirit dhe Migracionit, si dhe Kapitenerinë e portit u morrën të gjitha masat e Sigurisë nr 2.

Inspektimet dhe kontrollet nisën në hyrje të Terminalit, në kalata si dhe me mjet lundrues në zonën detare, ndërsa për masat e sigurisë u përfshinë në Testim edhe forcat Zjarrfikëse, Autoambulanca dhe punonjësit e Dispeçerisë.

Për afro dy orë forcat e FSPD dhe institucionet e bashkëpunimit punuan intensivisht për arritjen e standarteve të sigurisë, e më pas për rikthimin në normalitet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Baton Haxhiu ka bërë një deklaratë të papritur këtë mbrëmje, kur ka komentuar situatën politike në vend, pas djegies së mandateve nga dep

Është mbyllur sot procesi i pranimit të kandidaturave të prokurorëve që do të jenë pjesë e SPAK (Prokurorisë Speciale).

Ministria e Punëve të Jashtme të Gjermanisë e quan të gabuar djegien e mandateve të deputetëve të opozitës. 

Kanë qenë të shumta mediat ndërkombëtare të cilat kanë raportuar sot mbi protestën e opozitës kundër qeverisjes së Edi Ramës.

Ministrja Belinda Balluku ka inspektuar sot Drejtorinë Rajonale të Shërbimeve të Transportit Rrugor Durrës.

Kreu i Shtetit, Ilir Meta pati sot një takim me historianin amerikan, Bernd Fischer.

Banorët e Unazës së Re janë mbledhur sërish në ditën e 109-të të protestës për mbrojtjen e shtëpive të tyre.

Mijëra protestues, mbështetës së opozitës shqiptare, rrethuan godinën e parlamentit për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë, duke e akuzuar

Së fundmi, dy këngëtareve të njohura nga Kosova u është dhënë shtetësia shqiptare.

Djali i ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, Drini, sot feston 8 vjetorin e lindjes.