E turpshme si dukej këtë mëngjes baseni i portit të Durrësit (VIDEO)

09/10/2017 - 14:37

Këtë mëngjes, baseni ujor i portit të Durrësit ngjashëm dukej me një kazan të madh me plehra që notonin në ujë.

Mjete lundruese që kanë hyrë apo kanë dalë nga ky port, kanë hedhur në det mbetjet inerte, duke shkaktuar ndotje të basenit ujor.

Nuk përjashtohet që kjo ndotje të jetë bërë edhe nga anijet e peshkimit, të cilat përdorin shkumë deti për të transportuar peshkun.

Prej shtatorit të vitit 1991, pastrimi i basenit dhe portit të Durrësit kryhet nga firmat private. Janë këto firma që kanë lidhur kontratat me agjencitë e lundrimeve për marrjen e mbetjeve të ngurta e atyre të lëngshme të anijeve dhe përpunimin e tyre, për të pasur një det e sterë të pastër. 

Anijet duhet të paguajnë për të larguar mbejtjet e ngurta e të lëngshme. Por pronarët dhe armatorët e tyre i hedhin në det, duke ndotur basenin.

E njëjta gjë ka ndodhur disa herë. Ndërsa anijet shqiptare hedhin në det këto mbetje, tragetet kanë bërë edhe derdhjen e mbetjeve të motorëve duke ndotur me naftë e karburant të djegur vijën bregdetare. E njëjta gjë ndodhi pak javë më parë me bregdetin e Currilave, dhe autorët nuk janë gjetur. Kjo dëshmon dështimin e strukturave të shtetit që operojnë në portin më të madh të vendit. Ata që duhet të kontrollojnë anjet nuk e bëjnë këtë, ose bashkëpunojnë duke sjellë të tilla probleme mjedisore.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia e Shtetit ka publikuar sot listën me fituesit e fazës së parë për “Patrullë e Përgjithshme” që do të kalojnë në testin fizik.

Në zonën e ish-Kënetës apo "Durrësin e Ri", është ngritur një zyrë e Policisë së Shtetit, për t’i ardhur në ndihmë banorëve të njësisë ad

Drejtori i Patentave, Arben Isaraj, ka dhënë dorëheqjen pas arrestimit të vëllait të tij për trafik narkotikësh.

Të gjithë ata që nuk i kanë plotësuar vitet e punës me kontribute për të përfituar pension, tashmë kanë një zgjidhje.

Gazetari Artan Hoxha i ftuar në studion e "Report tv" për të komentuar zhvillimet e fundit në lidhje me operacionin që përfundoi me godit

Përmes një njoftimi, Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit njofton se ka nisur punën për prishjen e ndërtimeve në Roskovec në k

Shefi i Antidrogës dhe trafiqeve në Policinë e Korçës, i cili verifikoi lëvizjet e ish ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri dhe familjes

Gazetari Basir Çollaku përmes një postimi në “Facebook” denoncon një tjetër arrestim që ka ndodhur gjatë ditës së djeshme, kur u ndaluan

Mbrëmjen e së dielës janë arrestuar vëllezërit Avdyli në Shijak së bashku me 20 persona të tjerë, ndërsa në kërkim është edhe Lul Berisha

Bregdeti dhe zonat e ulëta dominohen nga kthjellime dhe vranesira të shpeshta, por me vranësira dhe shira mbeten zonat verilindore, ku në