Emigrantët rikthehen në vendet ku jetojnë, fluks në portin e Durrësit (VIDEO)

24/08/2019 - 13:46

Në portin e Durrësit ka filluar rikthimi i emigrantëve drejt vendeve të tyre të punës, në Itali dhe shtete të tjera të Europës perëndimore.

Tre tragete janë nisur gjatë mesditës, ndërsa 4 të tjerë planifikohet të nisen gjatë mbrëmjes dhe pak pas mesnatës.

Emigrantët thonë se kanë kaluar mirë me pushimet ndërsa ka dhe nga ata që shprehin shqetësimin për vonesat e trageteve në periudhat e fluksit.

Në mesin e udhëtarëve ka edhe shumë të huaj, siç është edhe një shtetas italian që ka mbetur mjaft i kënaqur nga pushimet në Shqipëri.

Autoriteti Portual Durrës në bashkëpunim me degën e doganës dhe policinë kufitare kanë  marrë masa për përballimin e fluksit në kthim, duke vënë në dispoziciin të gjithë sportelet e mundshme për përpunimin e udhëtarëve. 

Burime nga APD bëjnë me dije se vetëm në dy javët e para të gushtit kanë kaluar nëpërmjet portit 139 mijë udhëtarë dhe 34 mijë autovetura, nga të cilët 96 mijë udhëtarë në hyrje dhe 43 mijë në dalje së bashku me mbi 42 mijë autovetura.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Krimet e Rënda kanë shtyrë për në datën 28 tetor seancën e radhës për dosjen “Toyota Yaris”.

Përmes një postimi në Facebook, Ambasada amerikane ka publikuar me anë të një videoje, emrat e zyrtarëve të lartë dhe ish-zyrtarëve të sh

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga një mot i kthjellët me alternime vranësirash, por që mundësitë për reshje shiu janë të pakta.

Teksa qeveria ka ndërmarrë një sërë angazhimesh për projekte të Partneritetit Publik privat (PPP), Kontrolli i Lartë i Shtetit (KLSH) ka

Ministri i Drejtësisë në Kosovë Abelard Tahiri ka qenë në një lidhje direkte me emisionin “Open” të Eni Vasilit në Top Channel dhe ka fol

Më në fund, do të asgjësohet fusha e plehrave në ish-kënetën e Durrësit, vjen kështu lajmi i mirë për banorët e qytetit nr.

Parlamenti Evropian pritet që në 24 tetor të votojë një rezolutë  për negociatat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, flet për herë të parë për aksidentin e djeshëm në autostradën Tiranë-Durrës, ku makina me të c

Mbrëmjen e së shtunës vëllai i deputetes së Partië Socialiste, Blerina Gjylameti, Elton Macolli humbi jetën në një aksident automolistik

Ky është momenti i përplasjes fatale të makinës së 37-vjeçarit Elton Macolli, vëllai i deputetes socialiste Blerina Gjylameti, me një kam