Emigrantët rikthehen në vendet ku jetojnë, fluks në portin e Durrësit (VIDEO)

24/08/2019 - 13:46

Në portin e Durrësit ka filluar rikthimi i emigrantëve drejt vendeve të tyre të punës, në Itali dhe shtete të tjera të Europës perëndimore.

Tre tragete janë nisur gjatë mesditës, ndërsa 4 të tjerë planifikohet të nisen gjatë mbrëmjes dhe pak pas mesnatës.

Emigrantët thonë se kanë kaluar mirë me pushimet ndërsa ka dhe nga ata që shprehin shqetësimin për vonesat e trageteve në periudhat e fluksit.

Në mesin e udhëtarëve ka edhe shumë të huaj, siç është edhe një shtetas italian që ka mbetur mjaft i kënaqur nga pushimet në Shqipëri.

Autoriteti Portual Durrës në bashkëpunim me degën e doganës dhe policinë kufitare kanë  marrë masa për përballimin e fluksit në kthim, duke vënë në dispoziciin të gjithë sportelet e mundshme për përpunimin e udhëtarëve. 

Burime nga APD bëjnë me dije se vetëm në dy javët e para të gushtit kanë kaluar nëpërmjet portit 139 mijë udhëtarë dhe 34 mijë autovetura, nga të cilët 96 mijë udhëtarë në hyrje dhe 43 mijë në dalje së bashku me mbi 42 mijë autovetura.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas përplasjes së dy trageteve në portin e Durrësit, ka ardhur reagimi i Drejtorisë së Përgjithshme Detare.

Nis rimorkimi i tragetit të linjës Durrës - Ankona për të bërë të mundur nisjen e udhëtimit të tij drejt Italisë.

Dy tragete janë përplasur në portin e Durrësit. Ngjarja mësohet se ka ndodhur vetëm pak minuta më parë.

Mëngjesin e sotëm, veliera “Tiara”, me 4 turistë në bord, kishte ngecur në bregdetin e Durrësit, në afërsi të Sfinksit.

Në mes të panikut dhe frikës së qytetarëve, që vrapuan për të blerë maska dhe dizenfektues për koronavirusin, kryeinspektorja e Inspektor

Tërmeti i 26 nëntorit të vitit të kaluar shkaktoi pasoja shumë të rënda në Durrës, qyteti më i goditur nga fatkeqësia natyrore.

Gradualisht mbi vendin tonë po depërtojnë masat ajrore të paqëndrueshme, të shoqëruara me erë hera-herës të vrullshme më e theksuar përgj

Policia e Shtetit ka ndërmarrë një aksion në të gjithë vendin për kontrollin e serave, tuneleve, reparteve ushtarake, zonave pyjore me që

Qytetarët në Durrës shprehen të habitur për ngjarjen e rëndë që ndodhi sot në qytet ku 63-vjeçari Rruzhdi Tasuni vrau bashkëshorten Hajdi