Fluksi i udhëtarëve me tragete, APD takim konsulativ për masat e marra

13/07/2018 - 16:55

Masat që po merren në kuadër të fluksit të pritshëm të udhëtarëve dhe automjeteve me tragete në prag të sezonit veror ishin temat që u diskutuan në takimin e organizuar në mjediset e Atoritetit Portual Durrës.

Së bashku me Drejtorin e përgjithshëm ekzekutiv të APD, Afrim Bakaj, në takimin që u drejtua nga Prefekti i qarkut, Roland Nasto, morën pjesë edhe drejtoresha e Policisë së kufirit dhe migracionit, Lindita Nushi, drejtori i Doganës Durrës, Agron Lamaj, si dhe përfaqësues nga kompanitë koncesionare, nga agjencitë e lundrimit, si dhe doganës e policisë së kufirit.

Gjatë takimit operatoret privatë bënë një sërë kërkesash në lidhje me lehtësimin e trafikut që krijohet nga fluksi i madh i udhëtarëve dhe automjeteve gjatë periudhës korrik-gusht në terminalin e trageteve.

Drejtuesit e APD, doganës dhe policisë së kufirit propozuan zgjidhje dhe masa konkrete për situatën, si shtimi i sipërfaqes për parkimin e kamionëve, disiplinimi i trafikut, shtimi i forcave të FSPD, etj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministria e Drejtësisë i ka kërkuar Drejtorisë së Përgjithshme të Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, shkarkimin e menjëher

Pas dëshmisë në video të Fredi Alizotit, se ai ishte çuar në Prokurorinë e Krimeve të Rënda me makinë nga drejtori i Policisë së Shtetit

Qeveria shqiptare do të ndalojë importin e automjeteve të prodhuara para 10 vitesh, por ekspertët thonë se ai duhet të shoqërohet me një

Sali Lushaj, babai i këngëtarit të njohur të rrepit, Stresi, ka paditur në Gjykatën e Tiranës deputetin e Partisë Socialiste, Taulant Bal

Forcat e Armatosura kanë shuar plotësisht zjarrin që përfshiu malin e Taraboshit në Shkodër pasditen e djeshme.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu do të merret në pyetje për rastin “Babale”.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konfirmon në detyrë prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme, Adnan Xholi.

16 tetori në familjen Hoxha është një ditë e shënuar pasi konsiston me 110-vjetorin e lindjes së diktatorit Enver Hoxha.

Në vitin 2017 ka rënë numri i përgjithshëm i emigrantëve që kanë ardhur në Gjermani, megjithatë Gjermania mbetet një vend atraktiv, sidom