Gjashtë Autoritete Portuale të Adriatikut dhe Jonit (SUPAIR), vizitë pune në Barcelonë

11/02/2019 - 12:15

Përfaqësuesit e gjashtë Autoriteteve Portuale, nga Durrësi, Venecia,Trieste, Pireu, Selaniku dhe Bar (Tivar), vizituan në fund të vitit të kaluar portin e Barcelonës.

Kjo vizitë studimore e Konsorciumit SUPAIR që u organizua nga Escola Europea, (pjesë integrale e portit te Barcelonës), synonte thellimin e njohurive dhe sigurimin e përvojës mbi problematikat potenciale në porte.

Gjatë vizitës në Qendrën e Rimorkiatorëve dhe Pilotëve portuale, partnerët e Projektit ndoqën nga afër operacionet e portit dhe diskutuan për projektet e nismat e zbatuara tashmë, si dhe zhvillimet e planifikuara në Portin e Barcelonës.

Më pas Pjesëmarrësit e konsorciumit vizituan terminalet e ndryshme të portit në rrugë detare. U prezantua një përshkrim i hollësishëm i situatës së tanishme operacionale, si dhe investimet potenciale që janë planifikuar.

Pjesa e fundit e vizitës përbëhej nga dy prezantime: njëri ka të bëjë me zhvillimin e Portit të Barcelonës dhe planin strategjik për të marrë një pjesë të madhe të tregut global detar, ndërsa i dyti ishte më i fokusuar në aktivitetet dhe iniciativat e qëndrueshmërisë së portit për ti kthyer potencialisht në përfitime ekonomike.

Pas vitesh pune të përbashkët pjesëmarrësit e projektit SUPAIR kanë përcaktuar udhëzimet për portet eko-të qëndrueshme, të cilat janë zhvilluar nga Universiteti Ndërkombëtar i Venecias (Itali) me kontributin e të gjithë partnerëve të projektit duke përfshirë edhe Autoritetin Portual Durrës.

Porti i Durrësit në veçanti është i angazhuar në planin e tij të veprimit, i cili fokusohet në “Rivitalizimin e Hapësirave të Gjelbërta, krijimin e zgjidhjeve miqësore me mjedisin dhe zbatimin e sistemeve multimodale të transportit”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gazetarja nga Durrësi, Klodjana Haxhiaj ka denoncuar sot përmes një statusi në Facebook, abuzimet e fermerëve me produktet e stinës.

Pasi goditën me gurë eskortën e kryeministrit Edi Rama një ditë më parë në mitingun në Korçë, tre persona janë vënë në hetim pasi akuzohe

Disa zona të Tiranës do të mbeten nesër disa orë pa drita në pjesën më të madhe të ditës. Shkak për këtë janë investimet në kabina.

E diela, vijon me kthjellime deri pasdite, kur vranësira lokale zhvillohen në Veri dhe zonat Lindore duke sjellë rrebeshe të shkurtra shi

Këtë të shtunë, banorët e Unazës së Re kanë protestuar sërish kundër projektit për ndërtimin e rrugës që prish banesat e tyre.

Policia Rrugore e Qarkut Durrës është angazhuar maksimalisht në mbarëvajtjen e sezonit turistik.

Një ngjarje e rëndë është shënuar në burgun e Dubravës.

Pas publikimit të lajmit nga ish-kryeministri Sali Berisha se nga aksidentimi i eskortës së kryeministrit Edi Rama në Librazhd ka ndërrua

Tetë autobusë të Shqipërisë me pasagjerë të linjës Bajram Curri - Kosovë - Tiranë nuk janë lejuar të kalojnë sot në pikën kufitare të Mor

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor bën me dije se duke filluar nga e hëna e ardhshme, datë 17 qershor, ka vendos