Jahte nga pesë kontinente vizitojnë portin e Durrësit (FOTO)

15/10/2019 - 12:33

Që nga fillimi i këtij viti portin e Durrësit e kanë vizituar 420 jahte, me flamurë nga të pesë kontinentet. Megjithëse është një port i dedikuar për përpunimin e anijeve tregtare, jahtet dhe kroçerat kanë gjetur shërbimet e nevojshme, mikpritjen si dhe sigurinë portuale.

Burime nga Qendra e Informacionit në APD, bëjnë me dije se jahtet e akostuar në kalatat e portit janë të regjistruar në më shumë se 40 porte në të gjithë botën.

Italia, Kroacia, Gjermania, Mali i Zi, apo Malta janë vendet ku janë regjistruar një pjesë e mirë e jahteve që vijnë në Durrës, ndërsa pjesa tjetër e jahteve me flamurë evropianë vijnë nga Greqia, Britania e Madhe, Franca, Norvegjia, Spanja, Danimarka, Suedia, etj..

Jahtet e tjerë janë të regjistruar në Australi, Izrael, Turqi, SHBA, Zelandën e Re, Xhamaikë, Afrikën e Jugut, Panama, Gjiblartar, etj..

Mjaft jahte që akostohen në Durrës vijnë nga ishujt Marshall, Bermude apo Saint Vincent. Gjatë stinës së verës anijet e vogla turistike shfrytëzuan kalatën 4 në qendër të portit, e cila iu dedikua për herë të parë jahteve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kjo javë do të nise e kthjellët dhe me rritje të temperaturave.

Kryetari i Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj në “E Diela Shqiptare” ka treguar një mirënjohje të madhe për mjekun Grei Malo, Koordinator i Qe

Prokurori i Krimeve të Rënda, Përparim Kulluri ngeli në filtrat e vetingut për shkak të kontakteve me një të dënuar për trafik narkotikës

Sizmologu Llambro Duni qetëson shqiptarët që ende vijojnë të dridhen dhe janë të frikësuar nga lëkundjet e vazhdueshme të tërmetit që pas

Ndahet nga jeta në moshën 66-vjeçare prokurori pranë gjykatës së shkallës së Parë në Tiranë, Apostol Prifti.

Drejtuesi qendror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi takoi në Durrës vullnetarët q

Një ndërtesë dy katëshe e amortizuar pranë banesës, do të detyrojë dy familje në lagjen nr.3 të Durrësit të largohen nga shtëpitë e tyre

Policia Rrugore vijon kontrollet edhe gjatë natës për të evidentuar shkelësit dhe rritur sigurinë në rrugë.

Këtë të diel, pjesa e parë e ditës do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta, situatë e cila do të vijojë edhe gjatë mesditës dhe p

Kur po bëhen 3 javë nga goditja e fortë e 26 nëntorit, toka sërish nuk gjen qetësi në Durrës.