Jahte nga pesë kontinente vizitojnë portin e Durrësit (FOTO)

15/10/2019 - 12:33

Që nga fillimi i këtij viti portin e Durrësit e kanë vizituar 420 jahte, me flamurë nga të pesë kontinentet. Megjithëse është një port i dedikuar për përpunimin e anijeve tregtare, jahtet dhe kroçerat kanë gjetur shërbimet e nevojshme, mikpritjen si dhe sigurinë portuale.

Burime nga Qendra e Informacionit në APD, bëjnë me dije se jahtet e akostuar në kalatat e portit janë të regjistruar në më shumë se 40 porte në të gjithë botën.

Italia, Kroacia, Gjermania, Mali i Zi, apo Malta janë vendet ku janë regjistruar një pjesë e mirë e jahteve që vijnë në Durrës, ndërsa pjesa tjetër e jahteve me flamurë evropianë vijnë nga Greqia, Britania e Madhe, Franca, Norvegjia, Spanja, Danimarka, Suedia, etj..

Jahtet e tjerë janë të regjistruar në Australi, Izrael, Turqi, SHBA, Zelandën e Re, Xhamaikë, Afrikën e Jugut, Panama, Gjiblartar, etj..

Mjaft jahte që akostohen në Durrës vijnë nga ishujt Marshall, Bermude apo Saint Vincent. Gjatë stinës së verës anijet e vogla turistike shfrytëzuan kalatën 4 në qendër të portit, e cila iu dedikua për herë të parë jahteve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Elsa Toska bëhet anëtarja e dytë e Gjykatës Kushtetuese, pas Besnik Muçit që bën betimin para Presidentit.

Socialistët e kundërshtojnë kandidaturën e Marsida Xhaferllarit për gjyqtare kushtetuese, jo duke i bërë vërejtje profesionale, por ngaqë

Bashkimi Evropian u bëri thirrje të gjitha institucioneve shqiptare të përfshira që konflikti i interpretimit mbi përbërjen e Gjykatës Ku

Prej disa ditësh, Kreshnik Ternova është emëruar në postin e Drejtorit të Shërbimeve të Transportit Rrugor Durrës, post që deri në fillim

Presidenti i Republikës, Ilir Meta vlerësoi sot me Titullin e lartë “Mjeshtër i Madh” kampionen e atletikës, Luiza Gega.

Prefektura e Durrësit bën të ditur se një ditë më par5 është mbajtur në institicionin e prefektit mbledhja e Komitetit Rajonal të Zhvilli

Gjykata e Apelit në Durrës ka liruar Ardian Iljazajn, ish-drejtorin e Hipotekës në Durrës.

Ymer Çira, është gjyshi i Alvin Berishës, babai i nënës së tij Valbona Berisha e cila u vra në Siri.

Në një kohë që numri i shqiptarëve që po drejtohen emigrimit dhe më së shumti Gjermanisë, Ambasada Gjermane Tiranë ka publikuar në faqen

Bashkia e Durrësit ka organizuar ceremoninë solemne me rastin e 14 Nëntorit, ditës së 75-vjetorit të Çlirimit të Durrësit nga pushtuesit