Janar-maj 2019: 160 mijë udhëtarë vendas dhe të huaj preferojnë tragetet

06/06/2019 - 10:40

Afro 160 mijë udhëtarë në periudhën janar – maj 2019 kanë preferuar të lundrojnë me tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim.

Sipas të dhënave statistikore të Sektorit përkatës në APD, shifra shënon një rritje prej 1 % krahasuar me të njejtën periudhë të 5-mujorit 2018. Në të njejtën masë është rritur edhe volumi i mallrave të transportuara me kamjonë dhe trajlerë nga tragete.

Në këto 5 muaj tragetet kanë transportuar 295.451 ton mallra eksport-importi, ndërsa vitin e kaluar janë regjistruar 2.528 ton më pak.

Mbi 92 mijë udhëtarë i kanë shfrytëzuar tragetet në lundrimet drejt porteve të Italisë, ndërsa afro 68 mijë të tjerë kanë lundruar nga gadishulli Apenin drejt Durrësit. Ndërkaq, numri i autoveturave në dalje është më i lartë, afro 2.900 njësi, se sa ai i regjistruar në hyrje me tragete drejt Durrësit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjatë periudhës janar – shtator të këtij viti volumi më i madh i mallrave të shkëmbyera nga/drejt Durrësit i takon vendeve si Rusia, Turq

Gjykata e Apelit ka liruar nga burgu ish-kreun e Kadastrës Durrës, Liridon Pula.

"Unioni i Bashkive dhe Komunave Shqiptare në Rajon" u mblodh në ambientet e Bashkisë së Tiranës, për të diskutuar dhe ndërtuar startegjin

Këtë të premte, vendi do të karakterizohet nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme, sidomos në zonat veriore.

Liderët e vendeve anëtare të BE janë mbledhur në Bruksel në samitin që pritet të marrë edhe vendimin final sa i përket çeljes së negociat

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka folur në lidhje me negociatat me Tiranën e Shkupin, duke u shprehur se sinjale

Në zbatim të Strategjisë Kombëtare të Luftës Kundër Trafikimit të Personave, sot u organizua një takim me Tryezën Teknike nën drejtimin e

Goditet një tjetër grup që ushtronte veprimtari kriminale në fushën e vjedhjes së pronës në Durrës.

Aplei i Krimeve të Rënda ka hedhur poshtë kërkesën e Klement Balilit për të fituar pafajësinë, duke lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së S

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka ndryshuar thuajse të gjithë drejtorët e burgjeve në mbarë vendin.