Janar-maj 2019: 160 mijë udhëtarë vendas dhe të huaj preferojnë tragetet

06/06/2019 - 10:40

Afro 160 mijë udhëtarë në periudhën janar – maj 2019 kanë preferuar të lundrojnë me tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim.

Sipas të dhënave statistikore të Sektorit përkatës në APD, shifra shënon një rritje prej 1 % krahasuar me të njejtën periudhë të 5-mujorit 2018. Në të njejtën masë është rritur edhe volumi i mallrave të transportuara me kamjonë dhe trajlerë nga tragete.

Në këto 5 muaj tragetet kanë transportuar 295.451 ton mallra eksport-importi, ndërsa vitin e kaluar janë regjistruar 2.528 ton më pak.

Mbi 92 mijë udhëtarë i kanë shfrytëzuar tragetet në lundrimet drejt porteve të Italisë, ndërsa afro 68 mijë të tjerë kanë lundruar nga gadishulli Apenin drejt Durrësit. Ndërkaq, numri i autoveturave në dalje është më i lartë, afro 2.900 njësi, se sa ai i regjistruar në hyrje me tragete drejt Durrësit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prokuror i Apelit Durrës , Ludovik Dosaj rrezikon postin pas ankimimit të Komisionerit Publik.

Mjeku Ilir Allkja ka reaguar pas kritikave të zv.kryeministrit Erion Braçe, për mënyrën se si mjeku e kishte vënë maskën.

Shqipëria renditet e treta në botë për përdorimin e kokainës, në nivele të njëjta me Australinë dhe Kanadanë, sipas hartës së përditësuar

Vazhdon nënshkrimi i kontratave me qytetarët që përfitojnë grantin për rikonstruksion.

Ka nisur kalimi i parave të granteve të dëmshpërblimit për qytetarët në Durrës, banesat e të cilëve kanë dëme DS1 dhe DS2.

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat e fundit lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Kthjellimet do të dominojnë në pjesën më të madhe të territorit shqiptar gjatë gjithë ditës.

Dokumenti i zbatimit të buxhetit të shtetit për vitin 2020, publikuar nga Ministria e Financave së fundmi, vlerëson se taksapaguesit shqi

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka shpalosur para eurodeputetëve në PE prioritetet e presidencës 6- mujore gjermane të Bashkimit Europi