Janar-maj 2019, APD: 80 mijë tonë mallra më shumë se në 2018-n

12/06/2019 - 12:24

Rritja e efikasitetit në shërbimet portuale, ka ndikuar në rritjen e ndjeshme të sasisë së mallrave të përpunuar dhe për rrjedhojë dhe të ardhurave në buxhetin e Autoritetit Portual Durrës, njofton ky institucion.

Referuar të dhënave statistikore, gjatë periudhës janar - maj të 2019-ës, janë përpunuar afro 80 mijë tonë mallra më shumë se sa në të njejtën periudhë të vitit 2018.

Gjatë 5 muajve të parë të 2019-ës, nga anijet dhe tragetet e linjave janë përpunuar afro 1 milion e 645 mijë tonë mallra, ose 5 % më shumë se e njëjta periudhë e 2018-ës.

Afro 70% është përpunuar nga 254 anijet tregtare që janë ankoruar në kalata gjatë 5 muajve. Ndërsa 30% të tjera nga kamionët dhe trailerët e transportuar nga tragetet e linjave Durrës – Bari/ Ankona.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në kuadër të nismës së bashkisë së Durrësit për pastrimin e qytetit në "Ditën Botërore të Pastrimit", edhe stafi i Ujësjellës Kanalizime

Bashkia e Durrësit i është bashkuar nismës "Të pastrojmë Shqipërinë në një ditë" në Ditën Botërore të Pastrimit.

Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të mblidhet ditën e hënë, ku do të miratojë listën e kandidatëve për Prokurorin e ri të Përgjithshëm.

Anija shqiptare "Oriku" dhe ekuipazhi i saj që ndodhet me mision në detin Egje, ka shpëtuar në tre operacione të ndryshme 111 emigrantë.

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka shpallur 12 vende të lira në Shërbimin Diplomatik shqiptar.

Këtë të shtunë, Shqipëria do të vijojë me kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme në zonat bregdetare dhe në zonat e ulëta, por vran

Gjykata e shpalli ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri të pafajshëm për trafik droge dhe fajtor për shpërdorim detyre.

Në kuadër të “Javes Europiane të Lëvizjes”, Bashkia Shijak në bashkëpunim me kopshtet dhe shkollat zhvilluan aktivitete të ndryshme sensi

Bllokohet një anije ruse e ngarkuar me grurë në portin e Durrësit.

Fundjava me diell do t`i lërë vendin ditëve me reshje dhe temperatura të ulta.