Janar-maj 2019, APD: 80 mijë tonë mallra më shumë se në 2018-n

12/06/2019 - 12:24

Rritja e efikasitetit në shërbimet portuale, ka ndikuar në rritjen e ndjeshme të sasisë së mallrave të përpunuar dhe për rrjedhojë dhe të ardhurave në buxhetin e Autoritetit Portual Durrës, njofton ky institucion.

Referuar të dhënave statistikore, gjatë periudhës janar - maj të 2019-ës, janë përpunuar afro 80 mijë tonë mallra më shumë se sa në të njejtën periudhë të vitit 2018.

Gjatë 5 muajve të parë të 2019-ës, nga anijet dhe tragetet e linjave janë përpunuar afro 1 milion e 645 mijë tonë mallra, ose 5 % më shumë se e njëjta periudhë e 2018-ës.

Afro 70% është përpunuar nga 254 anijet tregtare që janë ankoruar në kalata gjatë 5 muajve. Ndërsa 30% të tjera nga kamionët dhe trailerët e transportuar nga tragetet e linjave Durrës – Bari/ Ankona.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar me kthjellime dhe vranësira duke sjellë mot kryesisht të kthjellët që herë pas here do të

Qendra për Zhvillimin e Shoqërisë Civile (CSDC) Durrës ka hartuar një raport që bazohet mbi monitorimin që i ka bërë kjo qendër bashkisë

Është porti më i madh në vend dhe një nga qytetet më të rëndësishme të vendit, por Durrësi ka mbetur prapa në kontributin e dhënë për rri

Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit i cili ka një rol të rëndësishëm në procesin e Vettingut është përgjigjur për çështjen e anëtarit t

Në kushtet e pandemisë së COVID 19 qeveria ka vendosur gjatë mbledhjes së sotme të ndryshojë aktin normative të masave në gjykata.

  • Përsëri ATRAC (Adriatic Training and Research Centre} RJEKA, trajnon specialistët tanë të mjedisit për ngritjen dhe forcimin

Mjeku Tritan Kalo ka kritikuar publikisht përfaqësuesit politikë në vend të cilët i cilëson si "gjithologë" të sëmurë.

Shërbimi i Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave i referoi prokurorisë hetimin paraprak ndaj veprimet të dy oficerëve te policisë te dyshua

Mask Velo u nda nga jeta 3 javë më parë, por ëndrra e tij, për të cilën punoi gjer në ditët e fundit, para se të sëmurej, u bë sot realit