Janar-shtator 2019/ Në portin e Durrësit përpunohen 404 mijë tonë mallra më shumë se vjet

10/10/2019 - 15:34

Gjatë periudhës janar-shtator të këtij viti në portin e Durrësit janë përpunuar 3,12 milionë tonë mallra, ose 15% më shumë se sa në të njejtën periudhë të vitit 2018.

Ndërkaq, eksportet nga Durrësi me afro 903 mijë tonë kanë patur një rritje prej 4% krahasuar me vjet, ndërsa rritja e volumit të mallrave të importit arrin në 20 përqind.

Nga të dhënat e Sektorit të Statistikave në Autoritetin portual mësohet se, volumi i mallrave të përpunuar gjatë këtij 9-mujori e ka tejkaluar me rreth 404 mijë tonë volumin e mallrave që u përpunuan në të njejtën periudhë të vitit të kaluar.

Anijet tregtare që përpunohen në tre prej Terminaleve të portit më të madh të vendit tonë kanë arritur shifrën prej 2,44 milionë tonë mallra me një rritje prej 18% më shumë se sa vitin e kaluar.

Ndërsa nga tragetet janë përpunuar në Terminalin përkatës afro 680 mijë tonë mallra, ose 5% më shumë se sa në janar-shtatorin e vitit 2018.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gazetarët shqiptarë, mediat shqiptare, organizatat e medias dhe ato të shoqërisë civile i bëjnë thirrje qeverisë të tërheqë menjëherë dhe

Pak ditë pas dasmës që familjen e të afërmit i mblodhi për gëzim, shtëpia e familjes Hajdari u mbush sërish, por këtë herë, për ta përcje

Prokuroria e Durrësit ka reaguar pas arrestimeve të kryera gjatë ditës së sotme lidhur me tërmetin e 26 nëntorit. Sipas prokurorisë nga v

Spiros Pavlidis, ish-pedagog dhe drejtor katedre i fakultetit te Gjeologjisë, Neotektonikës dhe Paleontologjisë në Universitetin Aristote

"Në tërmetin e 26 nëntorit 2019 ndër viktimat ishte edhe Kryekomisar Bajram Hajdarmataj, i cili ndodhej në krye të detyrës në Kavales

Bashkimi Evropian do të ndihmojë autoritetet shqiptare të vlerësojnë ndërtesat e dëmtuara pas tërmetit ndërsa ka shpallur edhe konferencë

Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton se të gjitha akset rrugore kombëtare janë të kalueshme, ndërsa apelon drejtuesit e mjeteve të vogla të

Konferencë e përbashkët për shtyp mes Policisë dhe Prokurorisë nga Drejtori i Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës Lorenc Shehu, Prokuro

Drejtuesi qendror i Zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi u shpreh sot në një deklaratë

“Në orën 11:30 në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, drejtori i Drejtorisë Vendore Durrës Lorenc Shehu do të ketë konferencë për