Kroçerat rritje të interesit për të vizituar vendin tonë përmes portit të Durrësit (FOTO)

08/05/2019 - 13:25

Agjencitë turistike e kanë kthyer bregdetin shqiptar në një destinacion kryesor përgjatë viteve të fundit. Agjencia "Intermed Shipping" bën me dije se numri i kroçerave që pritet të mbërrijnë në portin e Durrësit do të rritet ndjeshëm.

Janë shtuar ndjeshëm kompanitë turistike të interesuara për vizita në qendrat historike dhe arkeologjike të Shqipërisë. Pesë anije turistike kanë rezevruar ditët e fundit lundrimin drejt Durrësit për vitin 2021.

Përveç kroçerave "Nautica", "Amadea" dhe "Seven Seas Mariner", që do të jenë në Durrës pesë herë radhazi gjatë vitit 2021 pritet edhe rikthimi i anijes turistike "La Belle Dell’Adriatique", që parashikohet të ankorohet çdo muaj në port.

Qendra e Informacionit në APD bën me dije se  për vitin 2020 kroçera "Seven seas Voyager" do të kryejë tre lundrime, ndërsa pesë të tjera do ti realizojnë kroçerat "Silver Shadow", "Sirena", "Amera" dhe "Seabourn Ovation".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një shpërthim tritoli ka ndodhur në rrugën "Ramazan Bogdani" në kryeqytet, në zonën e njohur si "Frigoriferi".

Gjatë periudhës janar – shtator të këtij viti volumi më i madh i mallrave të shkëmbyera nga/drejt Durrësit i takon vendeve si Rusia, Turq

Gjykata e Apelit ka liruar nga burgu ish-kreun e Kadastrës Durrës, Liridon Pula.

"Unioni i Bashkive dhe Komunave Shqiptare në Rajon" u mblodh në ambientet e Bashkisë së Tiranës, për të diskutuar dhe ndërtuar startegjin

Këtë të premte, vendi do të karakterizohet nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme, sidomos në zonat veriore.

Liderët e vendeve anëtare të BE janë mbledhur në Bruksel në samitin që pritet të marrë edhe vendimin final sa i përket çeljes së negociat

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka folur në lidhje me negociatat me Tiranën e Shkupin, duke u shprehur se sinjale

Në zbatim të Strategjisë Kombëtare të Luftës Kundër Trafikimit të Personave, sot u organizua një takim me Tryezën Teknike nën drejtimin e

Goditet një tjetër grup që ushtronte veprimtari kriminale në fushën e vjedhjes së pronës në Durrës.

Aplei i Krimeve të Rënda ka hedhur poshtë kërkesën e Klement Balilit për të fituar pafajësinë, duke lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së S