Mbërrin për herë të parë në Durrës anija turistike “Monet” (VIDEO+FOTO)

31/08/2019 - 13:32

Ka mbërritur për herë të parë në portin e Durrësit, anija turistike “Monet”.

Anija turistike është ankoruar mëngjesin e sotëm në portin më të madh në vend, e cila e ka lundrimin e saj të parë në vendin tonë, bëhet e ditur nga Agjencia detare “Samer&Misa”.

Anija është me gjatësi 110 metra dhe ka në bord 24 turistë, kryesisht nga SHBA, Britania e Madhe dhe Kroacia.

“Monet” është akostuar në kalatën 5 të portit detar, ndërsa nga APD ka marrë të gjitha masat për krijimin kushteve në akostimin e anijes dhe orientimin e turistëve.

Turistët e huaj janë drejtuar në qendrat muzeale dhe historike të Durrësit, Krujës dhe Tiranës.

Anija turistike ka gjatësi 68 m, mban flamurin e St. Vincent&Grenadines.

Deri në fund të këtij viti, në Durrës parashikohet të mbërrijnë pesë veliera dhe kroçera të tjera.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Komisioni i Venecias duket se i ka dhënë një “shuplakë” tjetër mazhorancës, pasi i dha të drejtë Metës për emërimet në KED.

Gjykata e Posaçme e Apelimit ka hequr masën e pezullimit për gjyqtarin e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, Luan Daci duke i dhënë të drejt

Një ditë pas shembjes së pallatit 6-katësh në lagjen nr.11, bulevardi "Dyrrah" tashmë është i lirë për qytetarët e Durrësit.

Pas 10 ditësh, banorët e kompleksit "Jedas" në Durrës janë rikthyer protestës para bashkisë së qytetit mëngjesin e sotëm.

Një granatë e paplasur është gjetur afër Drejtorisë së Policisë Tiranë teksa punonjësit e UKT po gërmonin për një kanal.

Paga e luftës ka mbledhur pranë drejtorisë së Tatim Taksave mesditën e sotme reth 100 punonjëse të fasonerisë "The Star" në Durrës.

Kolapsi mjedisor që ka përfshirë Durrësin në prag të sezonit turistik me çështjen e mbetjeve urbane, shqetëson jo pak banorët e këtij qyt

"Më shumë se 40 mijë receta me rimbursim kanë marrë falas pacientët kronikë në këto muaj të epidemisë së COVID19 në vendin tonë, krah

Pas punonjësve të policisë, në pension të parakohshëm do të dalin njerëzit e Shërbimit Informativ Shtetëror, institucioni kryesor i sekre

Kryeqyteti do të ketë mungesë të furnizmit me ujë gjatë fundjavës.