Muaji i fluksit, sa udhëtarë dhe mjete kaluan nga porti i Durrësit në gusht

02/09/2019 - 11:28

Mbi 280 mijë udhëtarë kanë shfrytëzuar tragetet nga Durrësi drejt Barit, Ankonës dhe Triestes dhe anasjellas gjatë muajit gusht të këtij viti.

Sipas të dhënave operative të Autoritetit Portual Durrës, gjatë muajit që sapo u mbyll, bashkë me udhëtarët tragetet kanë transportuar mbi 66 mijë autovetura, si dhe 5 mijë kamionë dhe trajlerë me mallra të ndryshme gjithsej.

Shtatë tragete kanë lundruar në të dy anët e Adriatikut duke u shërbyer dhjetra mijë turistëve të huaj, si dhe bashkatdhëtarëve që pushuan pranë familjeve të tyre në vendin tonë, Kosovë dhe Maqedoni.

Sipas të dhënave operative të APD-së, gjatë muajit gusht 2019 në portin e Durrësit kanë mbërritur 120 mijë udhëtarë me mbi 29 mijë autovetura, ndërsa janë nisur drejt Barit, Ankonës dhe Triestes 160 mijë udhëtarë të tjerë me 37 mijë autovetura gjithsej.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sot e kësaj dite vrasja e Fatmir Haklajt dhe Sami Kërrnajës është ende e pazbardhur nga instancat ligjzbatuese.

Fllanza Dardha jetonte në një garsoniere në lagjen numër dy të qytetit të Durrësit deri mëngjesin e 26 nëntorit 2019.

Kur kanë mbetur edhe 10 ditë nga përfundimi i afatit të aplikimit online të qytetarëve të Durrësit në platformën e rindërtimit “Shtëpia i

Ambasada gjermane në Tiranë bën të ditur se Gjermania do të njohë së shpejti patentat shqiptare, pasi deri tani është bërë një hap shumë

Gjykata e Tiranës ka çuar për gjykim dosjen ndaj ish-kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku, i cili ndodhet prej katër muajsh në arrati dh

Prokurori i Përgjithshëm i Republikës së Shqipërisë Olsian Çela priti sot në një takim zyrtar delegacionin e Zyrës së Prokurorisë Federal

Në studion e emisionit “Shqipëria Live”, nga ku ishte dhe i ftuar gazetari Marim Mema u shpreh se ka një projekt të madh për ndërtimin e

Një studim i ri ka zbuluar se rreziku për obezitet tek fëmijët rritet kur flenë gjumë vonë.

Në portin e Durrësit janë prenotuar 20 kroçera dhe veliera për sezonin e ardhshëm turistik.