Ndotet rëndë akuariumi në portin e Durrësit (FOTO)

07/12/2019 - 16:13

Ndotet akuariumi në portin e Durrësit. Situata alarmante e krijuar në portin më të madh e të rëndësishëm të vendit është denoncuar këtë të shtunë në redaksinë e “DurrësLajm.

Sipas denoncuesve, por edhe pamjeve të qarta që përcjellin këto foto, akuariumi është ndotur nga vajrat e derdhura në terminalin e kontejnerëve, në një sasi të madhe me mbi rreth 1 ton vajra hidrokarburesh.

Bëhet fjalë për një ndotje të rëndë dhe të shpërndarë në sipërfaqe të madhe, ndërsa nuk dihet ende nëse është marrë ndonjë masë nga ana e autoriteteve.

Terminali i kontejnerëve është në menaxhim nga DCT (Durrës Container Terminal), një kompani koncesionare e cila operon këtë terminal që prej shkurtit të vitit 2013. Ajo operon në një sipërfaqe prej 55.000 m² me një kapacitet vjetor prej 180.000 TEU.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ditën mërkurë, më 29 janar 2020 pritet të mblidhet Këshilli Bashkiak Durrës.

Në mbledhjen e fundit të Shtabit të Emergjencave në Durrës është bërë një përmbledhje e situatës së deritanishme në terren përsa i përket

Ambasadori i Shqipërisë në Republikën Popullore të Kinës, Selim Belortaja ka këshilluar shqiptarët të shtyjnë udhëtimet dhe kontaktet fiz

Paraditen e kësaj të shtune, banorët e Xhafzotaj janë ngritur në protestë për shkak të mungesës së infrastrukturës.

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me Noel Dishin, vrasësin e Vilson Tafçiut. Ky i fundit u vra në Astir më 20 janar.

MeteoAlb parashikon se pjesa e parë e ditës së sotme do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare, të cilat shtohen gjatë orëve të pa

Pas takimeve këshilluese me prokurorë dhe inxhinierë italianë, ekspertë në analizimin e cilësisë së godinave pas tërmeteve, Prokuroria e

Nëse keni bërë plane për fundjavën, kini parasysh se nuk do te jeni në shoqërinë e motit me diell.

Nuk ka optimizmin e Komisionerit për Zgjerim Varhei, por dhe Presidenti i Këshillit Europian, duke folur në Tiranë në krah të kryeministr

Fatura 1 miliardë euro që kryeministri Edi Rama deklaroi si dëm të tërmetit në takimin me homologun italian Conte është rezultat i një ra