Nis në portin e Durrësit testimi i stafit që punon me pajisjet e rrymës elektrike

19/04/2018 - 15:06

Në një nga sallat e trajnimeve të Autoritetit Portual ka nisur sot Testimi periodik i punonjësve elektrikë, elektrovinçierë dhe saldatorë, si dhe stafit tekniko – inxhinierik, që punon me pajisje me rrymë elektrike në APD.

Për organizimin e Trajnimit dhe Testimit po kujdeset Drejtoria e Mjedisit, Sigurimit Teknik, Mbrojtjes së Shëndetit dhe Emergjencave në APD, e cila bën me dije se, qëllimi i këtij testimi është që të rikonfirmohen njohuritë e punonjësve për aksesin në paisjet apo impjantet elektrike, që ata shfrytëzojnë gjatë punës së tyre. 

Testimi do të vijojë në datat 19 dhe 20 prill 2018.  50 punonjës elektrovinçierë në Terminalin e mallrave gjenerale (TMGJ), si pjesë e Drejtorisë Operacionale dhe 9 elektriçistë dhe saldatorë të Sektorit të SMT-së në Drejtorinë Teknike kanë filluar sot ditën e parë të Testimit.

Sipas organizatorëve, specialistët që punojnë dhe janë të ekspozuar ndaj rrymave elektrike, bazuar në legjislacionin përkatës, duhet të testohen periodikisht një herë në vit, me qëllim që të pajisen edhe me “Dëshmi aftësie”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia Rrugore e Tiranes ka vijuar pergjate fundjaves kontrollet me drager e radar ne rruget interurbane dhe urbane.

E diel, 21 tetor: Moti do të vijojë me vranësirave mesatare deri të dendura, të cilat në zonat malore do të shoqërohen m

Një zjarr i përmasave të mëdha ka përfshirë zonën kodrinore në fshatin Kuraten, në zonën e Ishmit.

Eliza është 6 vjeç. Deti e mahnit, po rrallë e sheh. Vjen shpesh në qytet, për të shoqëruar të ëmën nëpër seanca gjyqësore.

Ashtu si shumë qytetarë të Durrësit që ndeshen çdo ditë me pamjen e shëmtuar që ka lënë pas ndërprerja e punimeve në sheshin “Veliera”, m

Sali Lushaj dhe bashkëshortja e tij Shpresa, kanë rrëfyer sot, për emisionin “Kjo javë” në TV “News 24”, se si e mësuan arrestimin e djal

Anijet e flotës së peshkimit në Durrës po mbyten një e pas një, dhe armatorët durrsakë prej vitesh i janë druajtur këtij problemi.

Franco Frattini, ish ministri italian i Punëve të Jashtme të Italisë, e kishte vizituar Tiranën për herë të fundit në vitin 2013.

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi ka uruar homologun e tij në Maqedoni për votimin e ndryshimin të emrit, një ditë më parë në parlament. 

Mbrëmjen e kaluar, persona ende të paidentifikuar, kanë hedhur dhe djegur mbeturina në zonën e Shkozetit, pranë kolegjit privat.