Nis në portin e Durrësit testimi i stafit që punon me pajisjet e rrymës elektrike

19/04/2018 - 15:06

Në një nga sallat e trajnimeve të Autoritetit Portual ka nisur sot Testimi periodik i punonjësve elektrikë, elektrovinçierë dhe saldatorë, si dhe stafit tekniko – inxhinierik, që punon me pajisje me rrymë elektrike në APD.

Për organizimin e Trajnimit dhe Testimit po kujdeset Drejtoria e Mjedisit, Sigurimit Teknik, Mbrojtjes së Shëndetit dhe Emergjencave në APD, e cila bën me dije se, qëllimi i këtij testimi është që të rikonfirmohen njohuritë e punonjësve për aksesin në paisjet apo impjantet elektrike, që ata shfrytëzojnë gjatë punës së tyre. 

Testimi do të vijojë në datat 19 dhe 20 prill 2018.  50 punonjës elektrovinçierë në Terminalin e mallrave gjenerale (TMGJ), si pjesë e Drejtorisë Operacionale dhe 9 elektriçistë dhe saldatorë të Sektorit të SMT-së në Drejtorinë Teknike kanë filluar sot ditën e parë të Testimit.

Sipas organizatorëve, specialistët që punojnë dhe janë të ekspozuar ndaj rrymave elektrike, bazuar në legjislacionin përkatës, duhet të testohen periodikisht një herë në vit, me qëllim që të pajisen edhe me “Dëshmi aftësie”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kthjellime dhe vranësira kalimtare dominojnë orët e para të ditës në të gjithë Shqipërinë.

Klodian Vata denoncon në emisonin “Stop”, se është skualifikuar padrejtësisht nga gara për linjën Manëz-Durrës-Manëz, në të cilën operon

Klement Balili, personi më i kërkuar në Shqipëri, i cilësuar si Eskobari i Ballkanit ka folur ekskluzivisht për gazetarin investigativ, A

Rrahman Rrahja, deputet i Partisë Socialiste në qarkun Durrës, shënon në CV që ka mbaruar shkollën e mesme bujqësore në vitin 1980.

Në sesionin e jashtëzakonshëm të pasdites të Kuvendit u votuan ministrat e rinj, ndërkohë që opozita braktisi sallën.

Duke filluar nga dita e nesërme në të gjithë territorin do të kemi një ngritje të temperaturave.

Deri në 31 janar të këtij viti, mjekët e përgjithshëm dhe ata specialistë kanë të drejtë të aplikojnë për vend pune në qendrat shëndetëso

Pasditen e sotme janë riatdhesuar në vendin tonë 100 qytetarë shqiptarë nga Franca dhe Gjermani të cilët kishin kërkuar azil në vendet e

Këshilli studentor i universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, përmes një deklarate të publikuar online, mbështet ngujimin e një grupi

Ministria e Mbrojtjes, përmes Emergjencave Civile, iu është drejtuar më anë të një letre të hapur bashkive në 6 prefektura të vendit.