Përfaqësuesit e APD pjesë e diskutimeve me ekspertët e porteve dhe qyteteve të Mesdheut

21/05/2019 - 11:24

Përfaqësuesit e Autoritetit Portual Durrës kanë qenë pjesë e diskutimeve me ekspertët e porteve dhe qyteteve në të dy anët e detit Mesdhe.

Takimi është zhvilluar në Xhenova ku është diskutuar mbi dinamikat territoriale dhe administrimin e raporteve mes qyteteve e porteve.

Drejtori i Drejtorisë së Teknike në Autoritetin Portual Durrës, Redi Kodra mori pjesë në diskutim për rolin e planit rregullues portual në dinamikat territoriale dhe sinergjinë e ndryshimeve portuale.

Për të njëjtën temë dikutuan edhe Marie Baduel nga AVITEM, Konstantia Nikopoulou nga MedCités, Mustafa Hijazi nga Saida (Liban) nën moderimin e Beatrice Moretti e Shkollës Politeknike të Genovës.

Qëllimi takimit lidhet me rolin qendror të qyteteve dhe përdoruesve, aktorët kyç të hapësirës urbane.

Rrjeti i zhvilluesve të qyteteve të Mesdheut për të ardhmen përmbledh praktikat më të mira të planifikimit urban.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Burime te lapsi al konfirmojnë se disa ambasada në Tiranë u kanë dërguar e-mail shtetasve të tyre që gjenden në Shqipëri.

Ditën e sotme, presidenti Ilir Meta i dërgoi një kërkesë Drejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve, Agim Ismailit në lidhje me sistemin e sig

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia është ndaluar mbrëmjen e sotme në Tiranë, teksa ishte nisur nga selia blu, në drejtim të

Pas publikimit të 10 përgjimeve të reja të gazetës gjermane Bild nga dosja 184, reagon në Facebook analisti Andi Bejtja.

Gazeta gjermane ka publikuar një tjetër përgjim midis Damian Gjiknurit, ministër i Transporteve dhe i deleguari i PS-së në Dibër në vitin

Në një nga përgjimet e Prokurorisë së Krimeve të Rënda të publikuara sot nga gazeta gjermane Bild, është edhe biseda midis atij që konsid

Protestës së banorëve të Kodër Vilës që kërkojnë pezullimin e një kompleksi banimi me katër pallate 5 katësh pasditen e sotme i janë bash

Në përgjimin numër dy, të publikuar nga “Bild”, është zbardhur biseda mes deputetit të PS-së, Xhemal Qefalia, dhe shefit të policisë në D

Media gjermane ka publikuar përgjime të reja në lidhje me të ashtuquajturën “Dosja 184”.