Përfaqësuesit e APD pjesë e diskutimeve me ekspertët e porteve dhe qyteteve të Mesdheut

21/05/2019 - 11:24

Përfaqësuesit e Autoritetit Portual Durrës kanë qenë pjesë e diskutimeve me ekspertët e porteve dhe qyteteve në të dy anët e detit Mesdhe.

Takimi është zhvilluar në Xhenova ku është diskutuar mbi dinamikat territoriale dhe administrimin e raporteve mes qyteteve e porteve.

Drejtori i Drejtorisë së Teknike në Autoritetin Portual Durrës, Redi Kodra mori pjesë në diskutim për rolin e planit rregullues portual në dinamikat territoriale dhe sinergjinë e ndryshimeve portuale.

Për të njëjtën temë dikutuan edhe Marie Baduel nga AVITEM, Konstantia Nikopoulou nga MedCités, Mustafa Hijazi nga Saida (Liban) nën moderimin e Beatrice Moretti e Shkollës Politeknike të Genovës.

Qëllimi takimit lidhet me rolin qendror të qyteteve dhe përdoruesve, aktorët kyç të hapësirës urbane.

Rrjeti i zhvilluesve të qyteteve të Mesdheut për të ardhmen përmbledh praktikat më të mira të planifikimit urban.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mijëra qytetarë në Tiranë kanë marshuar në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” drejt sheshit “Nënë Tereza” pas lajmit që ka tronditur opinion

Dy pronarët e hoteleve në Rrogozhinë që kishin ngritur një rrjet prostitucioni janë lënë në burg. Gjykata e Kavajës ka vendosur

 “Unë zgjedh të jetoj e sigurtë”, “Në vend që t’i mësoni djemtë të mos përdhunojnë, mësojini të respektojnë”, “Nuk luhet përdhunimesh

Shembja e pallatit 6 katësh me tritol la pas dëme të konsiderueshme në bizneset pranë objektit në bulevardin e Durrësit.

Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK, ka rrëzuar Policinë e Shtetit për 48 pasuri për të cilat është kë

Ky është momenti i shpërthimit të pallatit të VIP-ave në bulevardin e Durrësit, i cili në një sekondë përfshihet i gjithi në flakë përpar

Shembja e pallatit 6 katësh me tritol la pas dëme te bizneset në bulevardin e Durrësit.

Një re e madhe tymi është formuar pas shembjes me tritol të pallatit 6 katësh në bulevardin "Dyrrah".

Teksa pritet që pallati 6 katësh në qendër të Durrësit të hidhet në erë, qytetarë të shumtë janë afruar pranë kësaj zone.