Përfaqësuesit e misionit ICITAP vizitë në portin e Durrësit

11/09/2019 - 15:56

Paraditen e kësaj të mërkure, kreu i Autoritetit Portual Durrës, Agron Tare, ka pritur në takim përfaqësues të Kamandës Europiane të Departamentit të Mbrotjes së Shteteve të Bashkuara të Amerikës (EUCOM) dhe përfaqesues të ICITAP (Programi Ndërkombëtar i Ndihmës së Trajnimit të Hetimit Kriminal).

Qëllimi i kësaj vizite ishte njohja dhe kuptimi sa më i mirë i veprimtarive që lidhen me sigurinë dhe kufirin në territorin e portit, thuhet në njoftimin e shpërndarë nga zyra e shtypit të APD-së.

Mësohet se Tare i njohu të pranishmit me situatën e sigurisë në portin më të madh të vendit, si dhe për masat e marra në bashkëpunim me të gjithë institucionet që operojnë në hapësirën portuale.

Ky delagacion përfaqësohej në rang oficerësh ndërlidhës të EUCOM dhe të ICITAP. Pas takimit në ambientet e APD-së të pranishmit u njohën me edhe me veprimtarinë që kryhet në Sallën Operative të FSPD. Në fund oficerët e ndërlidhjes së ICITAP zhvilluan një vizitë edhe në Terminalin e Trageteve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

500 efektivë të rinj do t’i shtohen strukturës së Policisë së Shtetit.

Mjeku i njohur, Tritan Kalo me anë të një postimi në Facebook ka dhënë një mesazh sensibilizues për të gjithë qytetarët për të bërë kujde

Ndërkohë që të gjithë instancat shtetërore e shëndetësore po bëjnë thirrje për distancim social, në veçanti në klube e lokale, me sa duke

Të gjithë ata që kanë marrë pushimet do të mund të shijojnë në maksimum ditët në bregdet, pasi e gjithë java në vijim do të dominohet nga

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar në një dalje për mediat se përgjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 83 raste të reja, 6 prej të

Në lidhje me vendimin e Turqisë për të kthyer në xhami Kishën e Urtësisë së Perëndisë (Shën Sofinë), ka reaguar kryepeshkopi i Tiranës, D

Sipas MeteoAlb, Ultësira Perëndimore do të jetë në kushte të qëndrueshme atmosferike këtë të diel.

Beton, mungesë gjelbërimi, derdhje e ujërave të zeza në det dhe papastërti përgjatë bregut të detit.