Përfaqësuesit e misionit ICITAP vizitë në portin e Durrësit

11/09/2019 - 15:56

Paraditen e kësaj të mërkure, kreu i Autoritetit Portual Durrës, Agron Tare, ka pritur në takim përfaqësues të Kamandës Europiane të Departamentit të Mbrotjes së Shteteve të Bashkuara të Amerikës (EUCOM) dhe përfaqesues të ICITAP (Programi Ndërkombëtar i Ndihmës së Trajnimit të Hetimit Kriminal).

Qëllimi i kësaj vizite ishte njohja dhe kuptimi sa më i mirë i veprimtarive që lidhen me sigurinë dhe kufirin në territorin e portit, thuhet në njoftimin e shpërndarë nga zyra e shtypit të APD-së.

Mësohet se Tare i njohu të pranishmit me situatën e sigurisë në portin më të madh të vendit, si dhe për masat e marra në bashkëpunim me të gjithë institucionet që operojnë në hapësirën portuale.

Ky delagacion përfaqësohej në rang oficerësh ndërlidhës të EUCOM dhe të ICITAP. Pas takimit në ambientet e APD-së të pranishmit u njohën me edhe me veprimtarinë që kryhet në Sallën Operative të FSPD. Në fund oficerët e ndërlidhjes së ICITAP zhvilluan një vizitë edhe në Terminalin e Trageteve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe pse nuk ka ende një njoftim zyrtare, faqja online e Gjykatës Kushtetuese ka hequr emrin e Besnik Muçit si anëtar.

Autoriteti Portual Durrës ka zhvilluar një konferencë këtë të premte, teksa është prezantuar studimi që propozon implementimin e një plat

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtarin e Apelit në Durrës, Arben Vrioni për shkak të mosjustifikimit të një

Një 32-vjeçare është arrestuar mëngjesin e djeshëm nga Policia e Tiranës e dyshuar si pjesë e grupit kriminal “Bajri”.

Disa nxënës të një shkolle në Golem kanë shfaqur shenja helmimi.

Besnik Muçi i është drejtuar sot me një shkresë Gjykatës Kushtetuese, përmes së cilës i kërkon të shprehet për mandatin e tij si anëtar i

Është mbledhur këtë të premte Komisioni Hetimor Parlamentar për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta.

Në dy vite ALUIZNI, sot Kadastra ka legalizuar 7100 apartamente dhe 620.000 m² ndërtim në Tiranë.

Informacinet sekrete të Shërbimit Informatik Shqiptar (SHISH) janë të rrezikuara, nga sulmet kibernetike pirate.

Armët ilegale në duar të popullsisë në Ballkan ushqejnë krimin e organizuar e sulmet terroriste në Europë, thotë për DW Markus Bleinb