Porti i Durrësit në 7-muaj: më pak lundrime, por përpunimi i anijeve njësoj me 2019-n

01/09/2020 - 10:01

Gjatë periudhës janar-korrik 2020, në kalatat portuale të Portit të Durrësit janë përpunuar 796 mjete lundruese.

Në Terminalin Lindor, janë akostuar 77 anije; në Terminalin Perëndimor, 157 anije tregtare; ndërsa në Terminalin e Kontejnerëve, numri i anijeve të përpunuara arrin në 96 anije.

Tragetet e linjave Durrës-Bari dhe Durrës-Ankona e anasjellas kanë kryer 407 lundrime, ndërsa numri i jahteve arrin në 59 gjithsej.

Për pritjen dhe përpunimin e tyre janë angazhuar edhe institucionet ligjzbatuese, si Policia e Kufirit, Kapitaneria e Portit, Dogana, etj.

Numri i anijeve tregtare që janë përpunuar në të tre Terminalet është thuajse i njëjtë me të njëjtën periudhë të 2019-s.

Ka pësuar një rënie të lehtë lundrimi i trageteve, jahteve dhe kroçerave drejt Durrësit dhe anasjellas.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas mesnatës së kësaj të diele, në rrethrrotullimin e sheshit Shqiponja, në hyrje të Tiranës, do të ketë devijime të lëvizjes së automjet

Një grup prej 35 personash është dënuar me 192 vite burg në total nga Gjykata për Korrupsionin dhe  Krimin e Organizuar.

"Brenda 80 ditësh do të realizohen 7 nga 9 lotet e projektit për riparimin e muraturave në mjediset e përbashkëta në 458 pallatet e d

Dita e hënë do të sjellë sërish rrezet e diellit, pas dy ditëve me shi në të gjithë territorin.

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur përditësimin e situatës Covid në vendin tonë. Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 299 q

Policia e Shtetit ka gjobitur 688 qytetarë që janë konstatuar pa maskat mbrojtëse gjatë 24 orëve të fundit.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu thotë se qeveria është gati për spitalin Covid 3, ndërsa ka nisur puna edhe për spitalin Cov

Pasditen e së shtunës, shoqata “Durrësi autokton” ka zhvilluar “Festën e Ullirit 2020”, e kthyer në festa tradicionale prej vitesh.

Pandemia thuajse i ka boshatisur plazhet e Durrësit edhe pse është një fundjavë e ngrohtë tetori.

Ministria e Shëndetësisë ka reaguar pas vdekjes së 53-vjeçarit nga Ndroqi, i cili humbi jetën pas sorollatjes nëpër spitale pa marrë mjek