Porti i Durrësit punon me kapacitet të plotë gjatë pandemisë, vijojnë anijet tregtare dhe përpunimi i mallrave

16/04/2020 - 12:26

Portet Shqiptare edhe pse në kushte pandemie po punojnë me kapacitet të plotë.

Durrësi punon pa ndalesë me tragete me kamiona dhe me anije mallrash e kontenierë, Vlora me anijet e TAP që po punojnë për përfundimin e projektit të gazsjellësit, ndërsa Shëngjini me anije mallrash dhe karburant e Saranda me furnizime jahtesh me karburant.

Vetëm për datat 1-16 prill 2020 kanë ardhur në portin e Durrësit 6 anije me grurë në total 24.339.962 tonë.

Sot nga anijet tregtare "Olimpia" dhe "Ibrahim Konan", po shkarkohen 13,200 tonë grurë me destinacion tregun tonë të brendshëm, ndërsa 259 copë konteinerë po përpunohen në kalatën nr.6.

Në vijim përgjatë ditës së sotme dhe të nesërme, pritet të vijnë edhe dy anije me 3146 tonë e 5500 tonë.

Përballë situatës së paparashikuar të pandemisë së virusit, si dhe kufizimeve që ai vendos, falë punonjësve të përkushtuar, APD vijon aktivitetin përpunues në të gjitha terminalet, me të gjitha masat parandaluese kundër virusit COVID-19 .

"Përkushtimi maksimal i punonjësve tanë po mundëson rrjedhën e qetë të ngarkesave në këtë port me rëndësi strategjike, si dhe mirëmbajtjen e marrëdhënieve të biznesit me klientët dhe bashkëpunëtorët tanë", thuhet në njoftimin e APD-së.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sekretari i Partisë Socialiste Italiane, Vincenzo Maraio, ka shprehur hapur mendimin e tij kundra shembjes së Teatrit Kombëtar.

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë infektuar 21 persona me koronavirus, të gjithë n

Vitet e fundit ne kemi parë shumë kronika lajmesh, por edhe kemi dëshmuar me sytë tanë se si grupe emigrantësh sirianë futen në Shqipëri

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme përmes një njoftimi i ka vënë në dijeni qytetarët shqiptarë se, Mali i Zi që prej datës 1 qersh

Institucioni i Avokatit të Popullit ka nisur shqyrtimin e rastit të dhunimit të të riut rom nga policia bashkiake.

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar me kthjellime dhe vranësira duke sjellë mot kryesisht të kthjellët që herë pas here do të

Perspektiva për të rritur produktivitetin në trojet shqiptare është e pashpresë për arsye se Kosova dhe Shqipëria kanë numrin më të lartë

Zbulohen të tjera detaje nga vendimi i paligjshëm për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar.

Shqipëria po shqyrton mundësinë që të legalizojë kultivimin e marijuanës mjekësore.

Reforma në drejtësi duhet të ecë përpara, hap pas hapi!