Porti i Durrësit punon me kapacitet të plotë gjatë pandemisë, vijojnë anijet tregtare dhe përpunimi i mallrave

16/04/2020 - 12:26

Portet Shqiptare edhe pse në kushte pandemie po punojnë me kapacitet të plotë.

Durrësi punon pa ndalesë me tragete me kamiona dhe me anije mallrash e kontenierë, Vlora me anijet e TAP që po punojnë për përfundimin e projektit të gazsjellësit, ndërsa Shëngjini me anije mallrash dhe karburant e Saranda me furnizime jahtesh me karburant.

Vetëm për datat 1-16 prill 2020 kanë ardhur në portin e Durrësit 6 anije me grurë në total 24.339.962 tonë.

Sot nga anijet tregtare "Olimpia" dhe "Ibrahim Konan", po shkarkohen 13,200 tonë grurë me destinacion tregun tonë të brendshëm, ndërsa 259 copë konteinerë po përpunohen në kalatën nr.6.

Në vijim përgjatë ditës së sotme dhe të nesërme, pritet të vijnë edhe dy anije me 3146 tonë e 5500 tonë.

Përballë situatës së paparashikuar të pandemisë së virusit, si dhe kufizimeve që ai vendos, falë punonjësve të përkushtuar, APD vijon aktivitetin përpunues në të gjitha terminalet, me të gjitha masat parandaluese kundër virusit COVID-19 .

"Përkushtimi maksimal i punonjësve tanë po mundëson rrjedhën e qetë të ngarkesave në këtë port me rëndësi strategjike, si dhe mirëmbajtjen e marrëdhënieve të biznesit me klientët dhe bashkëpunëtorët tanë", thuhet në njoftimin e APD-së.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aeroporti i Tiranës ka publikuar listën e 15 fluturimeve që janë konfirmuar për nesër, 24 shtator 2020.

Shtyhet mbledhja e përbashkët mes Shqipërisë dhe Kosovës që ishte parashikuar për të premten në 25 shtator.

Moti i keq pritet të përfshijë gjirin e Durrësit nga e premtja e kësaj jave deri të hënën e javës së ardhshme. Rrebeshi i parë i vjeshtës

  • Miratohen dy kërkesa për leje për hapje pusesh shpimi

Në Gjykatën Penale të Tiranës është zhvilluar seanca për ngjarjen e 13 shkurtit të 2019-ës, ku Lirie Xhepa u gjet e pajetë në liqenin e S

Mjekët e Qendrës Spitalore Universitare "Nënë Tereza" kanë paralajmëruar se ditën e nesërme se do të mbajnë një protestë rreth orës 10:00

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Gjermania mbështet Shqipërinë me aparatura duke i dhuruar 10 respiratorë të rinj.

Policia e shtetit ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundi sa i përket punës së këtij institucioni në të gjithë vendin.

Mbetet i pakonfirmuar denoncimi i një dite më parë i ish-deputetes demokrate, Albana Vokshi se mësues në gjimnazin "Gjergj Kastrioti", dy