Porti i Durrësit, stacion i rëndësishëm për gazsjellësin TAP

11/04/2019 - 18:39

Porti i Durrësit vijon të jetë një stacion i rëndësishëm për realizimin e gazsjellësit Trans-Adriatik Pipeline (TAP). Sipas zyrës së shtypit të Autoritetit Portual Durrës (APD), thuajse të gjitha mjetet lundruese që po punojnë në këtë proces, janë ankoruar që prej katër muajsh herë pas here në kalatat e portit më të madh të vendit.

Anije të tipit rimorkiator, dragë thelluese apo ponton kanë lundruar drejt Durrësit apo brigjeve në jug të vendit tonë në mbështetje të këtij projekti .

Që nga muaji prill i vitit 2016 në kalatat e portit të Durrësit janë shkarkuar dhjetëra makineri dhe pajisje, si dhe mbi 130 mijë ton tubacione, të cilat u shtruan kryesisht në territorin shqiptar ku kalonte gjurma e gazsjellësit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aktori i njohur Naum Shundi i ftuar në emisionin “Kjo javë” në “News 24” nga gazetarja Nisida Tufa, deklaroi se është ndjerë shumë keq pë

Pas padive që ka depozituar Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit në lidhje me shembjen e godinës së vjetër, ka reaguar Prokuroria e Posaçme ku

Linja ajrore ekonomike Wizz Air deklaroi se do të operojë me një bazë të re në Tiranë.

Duke filluar nga dita e hënë, hotelet në të gjithë vendin do të kenë akses për të aplikuar për hapjen e plazheve private.

Një ditë më parë, në mbledhjen e Këshillit Bashkiak Durrës u miratua lista parapake me emrat e 8782 qytetarëve, që pritet të përfitojnë g

462 qytetarë të Durrësit janë refuzuar për të përfituar dëmshpërblimin e dëmeve të shkaktuara nga tërmeti, megjithëse kanë aplikuar në pr

Kapet dhe arrestohet me qëllim ekstradimi drejt Italisë, 29-vjeçari i kërkuar për veprat penale “Pjesëmarrja në organizatë kriminale” dhe

Nuk dimë nëse ka qenë një moskoordinim mes institucioneve apo gabim i policisë në urdhrin e saj por brenda ditës së sotme Policia e Shtet

Jahti superluksoz Al Mirqab është ankoruar mëngjesin e sotëm në portin e Durrësit.

Ministria e Shëndetësisë raporton se situata te Spitali Infektiv, ku po trajtohen të infektuarit me koronavirus nuk është shumë pozitive.