"Porti, shtëpia ime e dytë", specialisti Ilir Rupi drejt pensionit pas 45 vitesh kontribut

21/04/2020 - 13:46

Një jetë si specialist në Portin e Durrësi për Ilir Rupin, drejtuesin e brigadës elektrike, ka qenë e mbushur me sakrifica të shumta dhe vështirësi profesionale. Por sot, pas 45 viteve kontribut të vyer profesional, për të porti është shtëpia e dytë.

"Porti është shtëpia ime e dytë" – thotë Iliri, i cili shtatorin e kaluar ka plotësuar 45 vite pune, thuajse që të gjithë në sektorin elektrik.

Që nga viti 1974, Ilir Rupi ka kontribuar në të gjitha ndryshimet e sistemit elektrik portual, por ai dallon sidomos periudhën pas viteve 1990, kur investimet shumëplanëshe sollën edhe modernizime në këtë sektor, por jo vetëm.

Me siguri, në të gjitha impiantet e montuara gjatë dekadave të fundit, për të nuk ka asgjë të panjohur, shkruhet në një postim të Autoritetit Portual Durrës në Facebook.

Me afro një gjysëm shekulli përvojë mbi supe, Ilir Rupi ka mbetur njëlloj modest dhe kërkues, ndërsa vlerëson shumë specialistët e rinj, që kanë përfunduar shkollat profesionale në Durrës dhe në Tiranë dhe që punojnë aktualisht në mirëmbajtjen elektrike.

Madje, kur i kërkojmë një foto pune, ai sjell një çast nga puna e përditshme me kolegun e ri, Eduard Bala. Bashkë me ditët e lumtura në pension, punonjësit e APD i urojnë Ilirit të mbetet njëlloj i ri në shpirt.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë infektuar 21 persona me koronavirus, të gjithë n

Vitet e fundit ne kemi parë shumë kronika lajmesh, por edhe kemi dëshmuar me sytë tanë se si grupe emigrantësh sirianë futen në Shqipëri

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme përmes një njoftimi i ka vënë në dijeni qytetarët shqiptarë se, Mali i Zi që prej datës 1 qersh

Institucioni i Avokatit të Popullit ka nisur shqyrtimin e rastit të dhunimit të të riut rom nga policia bashkiake.

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar me kthjellime dhe vranësira duke sjellë mot kryesisht të kthjellët që herë pas here do të

Perspektiva për të rritur produktivitetin në trojet shqiptare është e pashpresë për arsye se Kosova dhe Shqipëria kanë numrin më të lartë

Zbulohen të tjera detaje nga vendimi i paligjshëm për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar.

Shqipëria po shqyrton mundësinë që të legalizojë kultivimin e marijuanës mjekësore.

Reforma në drejtësi duhet të ecë përpara, hap pas hapi!

6 muaj nga tërmeti i 26 nëntorit, kryebashkiaku i Shijakut, Elton Arbana bën një bilanc të punës së bërë përgjatë këtyre muajve të vështi