Qirici: Në janar do të krijohet një korridor sigurie në portin e Durrësit (VIDEO)

04/01/2018 - 18:14

Autoriteti Portual në Durrës ka vendosur që prej muajve të parë të vitit 2018, të ripozicionohet territori në dispozicion të skanerit në portin më të madh në vend.  

Kjo masë është marrë pas shumë problematikave me të cilat përballet biznesi, të cilat kanë penguar dhe në jo pak raste kanë paralizuar punën gjatë vitit 2017. Nga ana tjetër, APD kërkon që përmes këtij ndryshimi të krijohet një korridor i sigurt për përpunimin e kamionëve.

Artjan Qirici, kreu i APD-së, në një intervistë për DurrësLajm tha se skanimi i detyrueshëm i të gjithë mjeteve ka krijuar jo pak radhë në përpunimin e kamionëve që nisen me mallra eksporti drejt Italisë e vendeve të Evropës. Për shkak të amullisë dhe vonesave të krijuara, në jo pak raste, përpunimi i këtyre mjeteve në port bllokohet, shumë prej tyre mbeten pa u imbarkuar, ndërkohë që biznesi ankohet për vonesat në mos plotësimin e afateve kontraktuale me palën e huaj për llogari të së cilës eksportojnë mallrat.

“Ne kemi një projekt që do ta vëmë në zbatim muajin e parë të vitit. Një shesh prej 10 mijë metra katrorë do të jetë në dispozicion të skanerit. Pas tij do të vendosim një korridor të posaçëm për kamionët që shkojnë për eksport, sepse duam të shmangim radhët që krijohen”,- tha Qirici.  

Mungesa e një korridori të survejuar mirë për të lidhur skanerin me terminalin e trageteve në Durrës ka bërë që shoferët pasi dalin nga skanimi dhe vazhdojnë rrugën drejt terminalit të bëjnë mjaft gafa të rënda, që shoqërohen me pasoja për pronarët e bizneseve.

Shoferët e disa kamionëve, pas kontrollit në skaner të mallit kanë tentuar e kanë realizuar jo pak herë të fshehin drogë në kabinat e këtyre mjeteve apo të ndërrojnë karroceritë e kamionave dhe targat e mjeteve për të transportuar lëndën narkotike.

Krijimi i një korridori të tillë sigurie është mjaft i nevojshëm për bizneset e rregullta, të cilët evitojnë të paguajnë në kurriz të tyre gabimet e shoferëve dhe prishjen e imazhit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shqipëria pranoi ftesën dhe mori pjesë në Operacionin e koduar “30 Ditë në Det” kundër krimit të ndotjes detare.

Viktimat e atentatit në Durrës para se të vriteshin darkuan me disa shokë në një lokal në periferi të Tiranës.

Një tërmet i fuqishëm ka rënë në Mal të Zi ditën e sotme, duke shkaktuar panik te banorët.

Emrin e “Azem Hajdarit” në Durrës e mban një shesh qendror por edhe një rrugë në qytetin bregdetar.

Kreu i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka thënë se bashkia nuk do të tërhiqet nga projekti për Unazën e Re pavarësisht protestës së ban

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit po zhvillon seancën dëgjimore për Alma Liçaj, kryetare e Gjykatës së Apelit të Vlorës.

Banorët e ‘Unazës së re” që preken nga projekti i zgjerimit të rrugës për të dytën ditë me radhë kanë bllokuar rrugën përpara bashkisë, k

Sipas parashikimit të Meteoalb, ditët vijuese mbeten në ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme kontinentale duke diktuar mot të kthjellë

Dy ditë pas arrestimit nga Policia e Tiranës me qëllim ekstradimin në Itali për të vuajtur dënimin për trafik droge, Universiteti i Tiran

Sipas MeteoAlb, orët e para të ditës së martë paraqiten në kushtet e motit kryesisht të kthjellët në të gjithë Shqipërinë, herë pas here