Shkëmbimet e mallrave me Durrësin, ja 3 vendet e para për import-eksportet

29/04/2018 - 21:05

Gjatë 3 muajve të parë të këtij viti në portin e Durrësit janë përpunuar 355 anije dhe tragete, duke shënuar një rritje prej 14 për qind më shumë mallra krahasuar me periudhën janar-mars të vitit 2017. 

Shkëmbimet e mallrave janë kryer kryesisht me vende si Rusia (22 për qind), Turqia (19 për qind), Italia (17), Malta (8), Ukraina (7), Greqia, Libia dhe Egjypti (nga 5 për qind secila), etj.

Sipas të dhënave të Sektorit të Statistikave në APD, gjatë këtij 3-mujori nga anijet dhe tragetet janë përpunuar në kalata mbi 894 mijë tonë mallra të ndryshme gjithsej. 

Nga statistikat 3-mujore mësohet se 60 për qind e eksporteve i janë drejtuar me anije dhe tragete Italisë, 37 për qind janë nisur për në Maltë, ndërsa 3 për qind të mbetura kanë patur si drejtim Francën.

Importet vijnë kryesisht nga Rusia (28 për qind) dhe Turqia (24 për qind), që kryejnë së bashku më shumë se gjysmën e importit të mallrave drejt Durrësit. Bashkë me Greqinë, Italinë, Ukrainën dhe Egjyptin (me nga 9-5 për qind secila), mallrat e importit mbërrijnë me anije edhe nga Libia, Spanja, Bullgaria, Franca, etj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas MeteoAlb, orët e paradites së kësaj të marte do dominohen nga kthjellime dhe vranësira të shpeshta në bregdet dhe zonat e ulëta, po

Në studion e emisionit “Opinion” gazetarja Klodiana Lala ka lexuar një fragment nga dosja në ngarkim të personave të bandës së Avdylajve.

Ambasada Amerikane në Tiranë u ka dhënë një këshillë të gjithë atyre që kanë aplikuar për Lotarinë.

Me ftesë të kreut të shtetit austriak, Alexander Van der Bellen, Presidenti i Republikës, Ilir Meta u nis këtë të hënë për një vizitë sht

Policia e Shtetit ka publikuar sot listën me fituesit e fazës së parë për “Patrullë e Përgjithshme” që do të kalojnë në testin fizik.

Në zonën e ish-Kënetës apo "Durrësin e Ri", është ngritur një zyrë e Policisë së Shtetit, për t’i ardhur në ndihmë banorëve të njësisë ad

Drejtori i Patentave, Arben Isaraj, ka dhënë dorëheqjen pas arrestimit të vëllait të tij për trafik narkotikësh.

Të gjithë ata që nuk i kanë plotësuar vitet e punës me kontribute për të përfituar pension, tashmë kanë një zgjidhje.