Thellimi i portit të Durrësit, Tare: Punimet mbarojnë përpara afatit (VIDEO)

01/10/2019 - 11:56

Autoriteti Portual Durrës i ka tejkaluar parashikimet financiare për vitin 2019, madje ka arritur rezultatet më të larta, krahasuar me 5 vitet e fundit.

Rreth 2.9 milionë euro është fitimi i realizuar pëgjatë 8 mujorit të parë të këtij viti, ndërsa ka një ulje të ndjeshme të shpenzimeve, në nivel 4%.

Aktualisht, është në fazën e zbatimit një ndër projektet më të rëndësishme, thellimit të bazenit dhe kanalit hyrës, i financuar 100% nga të ardhurat APD-së.

Përsa i përket këtij projekti, drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv i Autoritetit Portual Durrës, Agron Tare shfaqet optimist, ndërsa thotë se punimet do të mbarojnë përpara afatit pasi po ecin me ritme të kënaqshme.

"Të gjitha portet e rajonit janë shumë më të thella sesa porti i Durrësit. Ne do e çojmë nga 7.5 në 10.5 metra ", thotë Tare.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fëmijet e Qendrës së Shërbimeve Komunitare me aftësi ndryshe të shoqëruar nga prindërit e tyre vizituan një ditë më parë mjediset e Porti

Në aeroportin e Rinasit janë kthyer vullnetarisht 120 shtetas shqiptarë, azilkërkues në Francë, të cilët me këtë veprim kanë shmangur pen

Peter Zingraf, Ambasadori i Republikës Federale Gjermane në Tiranë, gjatë një interviste për Agjencinë Telegrafike Shqiptare u shpreh se

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj nga Kakavija deklaroi se misioni i FRONTEX në Shqipëri ka vijuar punën.

Moderatorja Ola Bruko është larguar nga drejtimi i emisionit "Shqiptarët për Shqiptarët" në News 24. 

Pas publikimit nga “Le Iene” të rastit të fëmijës shqiptar Alvin Berisha, që prej 5 vitesh gjendet në një kamp të burgosurish, në Siri ka

Për këtë të shtunë, MeteoAlb parashikon se mot kryesisht i kthjellët dhe vranësira të lehta do të mbizotërojnë gjatë pjesës së parë të di

Moshapja e bisedimeve më Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ka sjellë edhe reagimin e Departamentit Amerikan të Shtetit.

Në institucionin e Presidentit të Republikës, në prani të përfaqësuesve të institucioneve të pavarura, ambasadorëve si dhe përfaqësuesve

"Zyra Vendore Arsimore Durres   Sot u finalizua me sukses procesi i votimit ne dy ambientet e ngritura ne Gjimnazin Leonik T