Thellimi i portit të Durrësit, Tare: Punimet mbarojnë përpara afatit (VIDEO)

01/10/2019 - 11:56

Autoriteti Portual Durrës i ka tejkaluar parashikimet financiare për vitin 2019, madje ka arritur rezultatet më të larta, krahasuar me 5 vitet e fundit.

Rreth 2.9 milionë euro është fitimi i realizuar pëgjatë 8 mujorit të parë të këtij viti, ndërsa ka një ulje të ndjeshme të shpenzimeve, në nivel 4%.

Aktualisht, është në fazën e zbatimit një ndër projektet më të rëndësishme, thellimit të bazenit dhe kanalit hyrës, i financuar 100% nga të ardhurat APD-së.

Përsa i përket këtij projekti, drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv i Autoritetit Portual Durrës, Agron Tare shfaqet optimist, ndërsa thotë se punimet do të mbarojnë përpara afatit pasi po ecin me ritme të kënaqshme.

"Të gjitha portet e rajonit janë shumë më të thella sesa porti i Durrësit. Ne do e çojmë nga 7.5 në 10.5 metra ", thotë Tare.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rreth 70 punonjëse të një fasonerie në Durrës kanë dalë në protestë duke bllokuar hyrjen e degës së Tatim-Taksave që në orën 07:00 të mën

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar nga kthjellime dhe vranësira të cilat do sjellin mot kryesisht të kthjellët.

Në Tiranë, sot, u zhvillua protesta paqësore “Për Fëmijërinë e Vjedhur”, e nxitur nga rasti i fundit i abuzimit të 15-vjeçares në Babrru

Katër ditë pasi doli nga spitali zhduket për herë të dytë gardisti Ervin Dërguti.

Mijëra qytetarë në Tiranë kanë marshuar në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” drejt sheshit “Nënë Tereza” pas lajmit që ka tronditur opinion

Dy pronarët e hoteleve në Rrogozhinë që kishin ngritur një rrjet prostitucioni janë lënë në burg. Gjykata e Kavajës ka vendosur

 “Unë zgjedh të jetoj e sigurtë”, “Në vend që t’i mësoni djemtë të mos përdhunojnë, mësojini të respektojnë”, “Nuk luhet përdhunimesh

Shembja e pallatit 6 katësh me tritol la pas dëme të konsiderueshme në bizneset pranë objektit në bulevardin e Durrësit.

Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK, ka rrëzuar Policinë e Shtetit për 48 pasuri për të cilat është kë