Ndërron jetë sportistja dhe mësuesja e nderuar e Durrësit, Verushe Kurani Myshketa

09/12/2019 - 09:26

Ka ndërruar jetë në moshën 77-vjeçare një nga mësueset më të nderuara të Durrësit dhe ish-kampionja kombëtare e ping pong-ut, Verushe Kurani Myshketa.

Lajmin e bëjnë të ditur për “DurrësLajm” familjarë të të ndjerës, të cilët pohojnë se Verushe Kurani ndërroi jetë për shkaqe natyrore, ndërsa kohët e fundit gjendja e saj shëndetësore ishte rënduar.

Sportisja e njohur në Durrës, lindi më 23 shtator të vitit 1942 në një prej familjeve më të nderuara durrsake. Ajo ishte bashkëshortja e mjeshtrit të merituar të sportit, notarit të nderuar Niko Kurani, si dhe nëna e kampionit të notit, Arben Kurani.

77-vjeçarja ishte një nga mësueset më të nderuara të Durrësit, një zonjë e rrallë me cilësi të shkëlqyera, një qytetare e nderuar, një nënë e bashkëshorte e përkushtuar dhe një shembull qytetarie për brezat në vijim. Ajo fitoi kampionatin kombëtar të ping pong-ut në vitin 1969.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në mbledhjen e fundit të Shtabit të Emergjencave në Durrës është bërë një përmbledhje e situatës së deritanishme në terren përsa i përket

Ambasadori i Shqipërisë në Republikën Popullore të Kinës, Selim Belortaja ka këshilluar shqiptarët të shtyjnë udhëtimet dhe kontaktet fiz

Paraditen e kësaj të shtune, banorët e Xhafzotaj janë ngritur në protestë për shkak të mungesës së infrastrukturës.

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me Noel Dishin, vrasësin e Vilson Tafçiut. Ky i fundit u vra në Astir më 20 janar.

MeteoAlb parashikon se pjesa e parë e ditës së sotme do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare, të cilat shtohen gjatë orëve të pa

Pas takimeve këshilluese me prokurorë dhe inxhinierë italianë, ekspertë në analizimin e cilësisë së godinave pas tërmeteve, Prokuroria e

Nëse keni bërë plane për fundjavën, kini parasysh se nuk do te jeni në shoqërinë e motit me diell.

Nuk ka optimizmin e Komisionerit për Zgjerim Varhei, por dhe Presidenti i Këshillit Europian, duke folur në Tiranë në krah të kryeministr

Fatura 1 miliardë euro që kryeministri Edi Rama deklaroi si dëm të tërmetit në takimin me homologun italian Conte është rezultat i një ra

Gjykata e Sarandës ka caktuar sot masën e sigurisë “Arrest me burg” për 41-vjeçaren Elisabeta Mita, pas akuzës se dhunonte vajzën e saj 1