1 qershori/ Kryebashkiakja Sako viziton kopshtin "7 Marsi" dhe çerdhen nr. 4 në Shkozet

01/06/2020 - 12:23

Me rastin e 1 qershorit, kryebashkiakja e Durrësit ka vizituar sot kopshtin “7 Marsi” dhe çerdhen nr. 4 në Shkozet.

Përmes një postimi në facebook, Bashkia Durrës bën me dije se puna për rindëtimin e kapshteve dhe çerdheve të dëmtuara nga tërmeti, me standarte bashkëkohore do të nisë menjëherë.

POSTIMI I PLOTË

Kryebashkiakja e Durrësit Emiriana Sako ka vizituar me rastin e 1 Qershorit kopshtin “7 Marsi”, një kopësht në lagjen 16 dhe çerdhen nr. 4 në Shkozet ku ka uruar edhe fëmijët për festën e tyre dhe gjithashtu duke u ndalur veçanërisht tek rregullat e sigurisë që zbatohen me rigorozitet.

Meqënëse disa kopshte e çerdhe janë prishur si pasojë e tërmetit, kryebashkiakja Sako deklaroi se puna për rindëtimin e tyre me standarte bashkëkohore do të nisë menjëherë dhe brenda vitit fëmijët do të hyjnë në kopshte e çerdhe të reja.

Në të gjitha kopshtet dhe çerdhet Bashkia e Durrësit ka marrë masa për zbatimin e protokollit të caktuar nga Instituti i Shëndetit Publik duke kryer dezinfektimin e përditshëm dhe duke i furnizuar me termometra digjitalë dhe dezinfektantë me bazë alkooli.

Një falenderim në këtë ditë i shkon UNICEF i cili ka dhuruar 40 termometra digjitalë dhe World Vision që ka dhuruar dezinfektantë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Beton, mungesë gjelbërimi, derdhje e ujërave të zeza në det dhe papastërti përgjatë bregut të detit.

Është rihapur procesi i aplikimit për qytetarët e Durrësit, banesat e të cilëve janë të dëmtuar nga tërmeti, por që në muajin shkurt e pa

Gazetari i njohur sportiv Bujar Qesja ka shkruar një status prekës për ndarjen nga jeta të inxhinierit durrsak Ilir Hoxha, i cili humbi b

Të mërkurën, qeveria shqiptare miratoi shumën prej rreth 2.1 miliardë lekë që do të shkojë për grantet e rikonstruksionit të banesave me

Ka nisur dhënia e granteve për rikonstruksionin dhe riparimin e banesave individuale në Bashkinë Durrës, të dëmtuara nga tërmeti i 26 nën

Mungesa e ndriçimit publik në rrugët e qytetit të Durrësit është kthyer në nxitës të ngacmimeve seksuale dhe grabitjeve.

4 viktima dhe 93 raste të reja. Ky është bilanci i 24 orëve të fundit nga COVID-19 në Shqipëri.

  • Interpol Tirana, Interpol Roma dhe Interpol Parisi finalizuan dy operacione ekstradimi. Ekstradohet nga Italia një 39-vjeçar

Moti gjatë ditës së shtunë, 11 korrik, parashikohet të jetë i kthjellët në pjesën e parë të ditës, ndërkohë që në pjesën e dytë të saj, d