10 euro/nata, bien çmimet në mënyrë drastike në plazhin e Durrësit, në Sarandë 50 euro (VIDEO)

Postuar: 25/07/2017 - 14:58

Çmimet në plazhin e Durrësit kanë rënë në minimum gjatë këtij sezoni turistik. Ulja e numrit të pushuesve nga Kosova, të cilët janë edhe frekuentuesit e rregullt të plazhit më të madh të vendit, kanë bërë që çmimet të bien në minimun për akomodimin e tyre. Banorët i japin banesat me 10 euro mesatarisht në natë, ndërsa akomodimi për fjetje e qëndrim për një javë është 70 euro në një banesë private me kushtet normale.

Një pushuese nga Skënderaj thotë se për disa vjet me radhë vjen në të njëjtën banesë në plazhin e Durrësit me të njëjtin çmim të pandryshuar 10 euro/nata. Me të zotët e shtëpisë është familjarizuar aq sa nuk ka ndërmend asnjëherë të braktisë plazhin e Durrësit e të shkojë diku tjetër. Në banesën ku qëndron për një javë me bashkëshortin e saj, zonja ka të gjithë mundësinë të gatuajë ushqimin e tyre dhe të ketë kushtet e nevojshme e të domosdoshme. Me çmimet që u ofrohen dhe kushtet në banesa, pushuesit janë mjaft të kënaqur.

Banorët thonë se në Durrës çmimet e banesave në pjesën e detit variojnë nga 15 deri në 25 euro, ndërsa në krahun tjetër të rrugës, çmimet variojnë nga 7 deri në 10 euro. Një banesë e thjeshtë në Sarandë dhe jo me komoditetin që ofrohet në Durrës nga banorët shkon në 50 euro/nata, 5 herë më shumë se në Durrës. Prej fillimit të muajit korrik në Durrës u ndalua qarkullimi i autobusëve në rrugën “Pavarësia”. Ndalimi i autobusëve me pushues të Kosovës bëri që edhe pushuesit tradicionalë të mos vijnë në Durrës, duke bërë që çmimet të bien për akomodimin e tyre.

Ndjekim intervistat e pushuesve dhe të banorëve.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të tjera detaje mësohen rreth ngjarjes së mbrëmshme, kur në një aksident rrugor në afërsi të Maminasit në autostradë, humbën jetën një ta

Orët e para të ditës mbeten me vranësira dhe reshje të shpeshta shiu e dëbore në të gjithë vendin.

Gjyqtari i Kavajës, Luan Lusha që ka pranuar kërkesë e prokurorisë së rrethit për caktimin e masës së sigurisë ndaj 10 personave, mes tyr

Këto janë pamjet nga vendi i ngjarjes ku ndodhi orët e vona të së mërkurës aksidenti i rëndë me pasojë dy të vdekur në Maminas, një vajzë

   Raporti i organizatës Transparency International, mbi shkallën e korrupsionit në botë e ka radhitur Shqipërinë në vendin e 91-të, duke

   Në dy ditët e fundit, pranë redaksisë së DurrësLajm kanë mbërritur video dhe foto të qytetarëve të përfshirë në aksidente rrugore për

   Reforma e Shërbimeve Administrative ka dhënë efektin e parë për të gjtihë qytetarët që përballeshin me radhët e gjata në Zyrat e Regji

   Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Fatmir Xhafaj prej dy ditësh ndodhet në Britani, ku ka pasur takim me zyrtarë të lartë.

   Në raportin e fundit vjetor të nxjerrë nga shërbimi sekret italian, shqiptarët kanë rezultuar kërcënim i madh për sigurinë vendase.