10 euro/nata, bien çmimet në mënyrë drastike në plazhin e Durrësit, në Sarandë 50 euro (VIDEO)

Postuar: 25/07/2017 - 14:58

Çmimet në plazhin e Durrësit kanë rënë në minimum gjatë këtij sezoni turistik. Ulja e numrit të pushuesve nga Kosova, të cilët janë edhe frekuentuesit e rregullt të plazhit më të madh të vendit, kanë bërë që çmimet të bien në minimun për akomodimin e tyre. Banorët i japin banesat me 10 euro mesatarisht në natë, ndërsa akomodimi për fjetje e qëndrim për një javë është 70 euro në një banesë private me kushtet normale.

Një pushuese nga Skënderaj thotë se për disa vjet me radhë vjen në të njëjtën banesë në plazhin e Durrësit me të njëjtin çmim të pandryshuar 10 euro/nata. Me të zotët e shtëpisë është familjarizuar aq sa nuk ka ndërmend asnjëherë të braktisë plazhin e Durrësit e të shkojë diku tjetër. Në banesën ku qëndron për një javë me bashkëshortin e saj, zonja ka të gjithë mundësinë të gatuajë ushqimin e tyre dhe të ketë kushtet e nevojshme e të domosdoshme. Me çmimet që u ofrohen dhe kushtet në banesa, pushuesit janë mjaft të kënaqur.

Banorët thonë se në Durrës çmimet e banesave në pjesën e detit variojnë nga 15 deri në 25 euro, ndërsa në krahun tjetër të rrugës, çmimet variojnë nga 7 deri në 10 euro. Një banesë e thjeshtë në Sarandë dhe jo me komoditetin që ofrohet në Durrës nga banorët shkon në 50 euro/nata, 5 herë më shumë se në Durrës. Prej fillimit të muajit korrik në Durrës u ndalua qarkullimi i autobusëve në rrugën “Pavarësia”. Ndalimi i autobusëve me pushues të Kosovës bëri që edhe pushuesit tradicionalë të mos vijnë në Durrës, duke bërë që çmimet të bien për akomodimin e tyre.

Ndjekim intervistat e pushuesve dhe të banorëve.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Prokuroria e Krimeve të Rënda ka nisur hetimin pasuror për nënkomisarin e Komisariatit të Fierit, Festim Lelajn, si edhe për dy policë

   Ndërsa në Tiranë duket se i kanë marrë me qetësi hetimet për çështjen “Habilaj” nuk ndodh e njëtja gjë te autoritetet italiane të cila

   Të pasionuarit pas sportit ekstrem të hedhjes me parashutë nuk ka nevojë të udhëtojnë deri në Llogara për të ushtruar pasionin e tyre.

   Hetimet e Krimeve të Rënda kanë arritur të zbërthejnë të gjithë grupin që trafikoi 2.5 ton kanabis në muajin janar nga porti i Durrësi

   Prostitucioni i formave të ndryshme po bëhet një fenomen mjaft i mprehtë për shoqërinë shqiptare.

   Forca të shumta policie dhe qindra njerëz janë pjesëmarrës në ceremoninë e varrimit të Aleksandër Ndokës.

   Gjatë kësaj jave, Policia Kufitare ka kapur në flagrancë 23 persona që po largoheshin nga vendi ilegalisht përmes kufirit jeshil, pasi

  Drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar, Afrim Qendro shprehet se ende nuk ka një datë se kur aksi Elbasan- Tiranë do të zhbllokohet nga

Klevis Sula, 20-vjeçari shqiptar në Islandë, u vra pasi ndihmoi një person të ulur në rrugë dhe që po qante.

Ekspertët e Krimeve të Rënda në Policinë e Shtetit po marrin në shqyrtim të gjitha pistat për vrasjen e Aleksandër Ndokës, vëllait të ish