3 megajahte të hënën në Durrës, rritet ndjeshëm numri i jahteve që ankorohen në qytetin bregdetar (FOTO)

16/09/2019 - 18:22

Që nga fillimi i këtij viti, numri i jahteve që kanë vizituar Durrësin ka arritur në 378, thuajse i njejti numër me atë të jahteve që mbërritën në Durrës gjatë gjithë vitit 2018. Pjesa më e madhe janë ankoruar në kalatën nr.4, e sistemuar enkas për anijet turistike. 

Vetëm të hënën paradite, në portin e Durrësit u ankoruan tre jahte luksoze me gjatësi nga 50 deri në 74 metra. Dy prej tyre mbërritën nga porti i Splitit, ndërsa i treti nga një port i Greqisë. 

Burime nga Qendra e Informacionit në Autoritetin Portual, bëjnë të ditur se superjahtet “Planet nine”, “Mogambo” dhe “Power play”, me gjatësi përkatësisht 74, 62 dhe 50 metra, janë vendosur në kalatat n.4 dhe nr.5 pranë katër jahteve të tjerë me përmasa të vogla, që mbërritën në portin më të madh të vendit fundjavën e kaluar. 

Mesditën e sotme, kryeministri Edi Rama vizitoi jahtin "Planet nine" të miliarderit britanik Nathaniel Rothschild, pjesëtar i familjes së njohur në arenën europiane e më gjerë. Rama qëndroi rreth 3 orë në shoqërinë e miliarderit dhe personave të tjerë që ndodheshin në bordin e jahtit me vlerë rreth 100 milionë euro.

Përveç shërbimeve portuale, turistët dhe personeli i jahteve kanë vizituar qendrat arkeologjike të qytetit tonë. Koha e qëndrimit të jahteve turistike në kalatat e terminalit perëndimor shkon deri në 10 ditë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të shembë sot me shpërthim të kontrolluar pallatin e VIP-ave në lagjen 11, bulevardi “

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar nga kthjellime dhe vranësira të cilat do sjellin mot të kthjellët pa rrezikuar reshje.

“Dënim alternativ” është masa e marrë nga Gjykata e Apelit të Durrësit për 7 të miturit, të cilët përdhunuan 13-vjeçaren në Kavajë rreth

Në kohën kur në vend po flitet për shtim të kultivimit të kanabisit dhe prokurori i përgjithshëm Olsian Çela u shpreh se ky fenomen njohu

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka zhvilluar një takim me qytetarë në Vlorë në kuadër të mbledhjes së firmave për rindërtimin e godinës s

Qeveria Rama ka miratuar sot një vendim për zonën për zhvillim në bashkinë Durrës, për atë që këshilli i ministrave e ka cilësuar Parku A

Prej më shumë se 24 orësh SHBA, BE, OSBE dhe Britani e Madhe kanë vendosur të ulen në të njëjtën tryezë me Këshillin Politik dhe t’i bind

Drejtoresha e Drejtorisë Rajonale të Kufirit e Migracionit në Tiranë, Enkelejda Toska ka përfunduar në prangat e policisë, bashkë me shef

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të shembë me shpërthim të kontrolluar pallatin e VIP-ave në lagjen 11, bulevardi Dyrra

Drejtoresha e ISHP Albana Fiço, vajza e albanologut të njohur, Agron Fiço, që u nda nga jeta një ditë më parë, i ka dhënë lamtumirën e fu