462 aplikime u skualifikuan, bashkia Durrës shpjegon arsyet se pse këta qytetarë nuk do të përfitojnë dëmshpërblimin e tërmetit (VIDEO)

30/05/2020 - 14:32

462 qytetarë të Durrësit janë refuzuar për të përfituar dëmshpërblimin e dëmeve të shkaktuara nga tërmeti, megjithëse kanë aplikuar në programin e Rindërtimit “Shtëpia ime”.

Gjatë mbledhjes së ditës së premte të Këshillit Bashkiak, administrata e bashkisë u pyet nga njëri prej këshilltarëve për arsyet e këtij refuzimi.

Nënkryetari i bashkisë, Florian Tahiri deklaroi se refuzimi është bërë duke u bazuar në aktin normativ të nxjerrë nga qeveria Rama, që nënvizon se “nuk është subjekt përfitues individi apo familja që ka në pronësi apo posedim të ligjshëm më shumë se një banesë, në njësinë e qeverisjes vendore, ku është shpallur gjendja e Fatkeqësisë Natyrore, pavarësisht nëse banesa që është dëmtuar ka qenë vendbanim i zakonshëm”.

Në mbledhjen e djeshme të Këshillit Bashkiak u miratua lista paraprake e personave që do të përfitojnë dëmshpërblimin për banesat e dëmtuara në nivelin DS1, DS2 dhe DS3.

Ishin gjithsej 8782 përfitues të dëmshpërblimit, ndërsa që 462 aplikime të tjera janë refuzuar.

Pavarësisht skualifikimit, nënkryetari Tahiri deklaroi në mbledhje se këta qytetarë kanë mundësi që brenda një afati 7 ditor të bëjnë ankesë, e cila do të merret edhe njëherë në shqyrtim nga stafi i bashkisë.

M.B.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, thotë se për shkak të numrit të lartë të rasteve të reja me koronavir

Komisioni për Ekonominë dhe Financat, dhe deputetët e Qarkut të Durrësit, nën drejtimin e kryetares së Komisionit, znj.

Komisioni Evropian ka prezantuar vlerësimin e tij për përmbushjen e kërkesave për mekanizimin e mbajtjes së liberalizimit të vizave me Sh

Gjykata e Durrësit ka lënë në burg 56-vjeçarin me iniciale R.S., i cili akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave të mitur

Sot u zhvillua mbledhja e dytë e Komitetit Rajonal për Zhvillimin e Turizmit, nën drejtimin e Prefektit të Qarkut Durrës Roland Nasto, ku

COVID-19 futet në gjykatën e posaçme kundër krimit e korrupsionit duke pezulluar proceset gjyqësore për ditën e sotme, pasi ka prekur një

Ushtria shqiptare ka zhvilluar dje një operacion për pastrimin e ishullit të Sazanit nga municionet luftarake të depozituara atje ndër vi

Ambasada gjermane në Shqipëri paralajmëron qytetarët e saj lidhur me udhëtimet drejt vendit tonë duke paraqitur kornizën e situatës me pa

Nga 90 rastet e reja me koronavirus të identifikuar në të gjithë vendin, 15 janë regjistruar në Durrës.