48 orë nga marrja e tamponëve, punonjësit e 2 institucioneve në Durrës ende pa përgjigje!

04/07/2020 - 08:45

48 orë nga marrja e tamponëve të punonjësve të ISHSH Durrës dhe AKU Durrës, ende nuk kanë ardhur përgjigjet. Shkak duket se është bërë fluksi i tamponëve të marrë në shkallë vendi (dje u regjistrua ditë rekord përsa i përket rasteve të reja), por edhe kaosi që ekziston në qytetin bregdetar. Të gjithë punonjësit e zyrës së Epidemiologjisë janë të karantinuar prej disa ditësh, pas rasteve pozitive mes personelit dhe drejtuesve.

Ndërkohë, punonjësit, që u është bërë tamponi të enjten dhe të premten, janë në ankth deri në pritjen e përgjigjes. “DurrësLajm” mëson se janë bërë 12 tamponë, 5 të enjten dhe 7 të premten, por përgjigjet nuk kanë ardhur ende.

Që nga rasti i parë pozitiv në laboratorin e analizave pranë NJVKSH Durrës, më shumë se një javë më parë, të tjerë punonjës të këtij laboratori por edhe të ISHSH-së kanë rezultuar të prekur nga Covid-19.

Karantinimi i një pjese të konsiderueshme të stafit të këtyre institucioneve ka sjellë anomali në bërjen e tamponëve, personave të tjerë që dyshohet se mund të jenë prekur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkoi sot nga detyra gjyqtarin e Gjykatës së Apelit të Shkodrës, Aleks Nikolli.

Federata Shqiptare e Aeronautikës ka reaguar pas ngjarjes së një dite më parë, kur një pilot 39-vjeçar u rrëzua gjatë hedhjes me parashut

Kishte një konflikt familjar, por pas sinjalizimit të policisë, një 59-vjeçar e pëson sepse uniformat blu gjetën në banesë e tij disa doz

Sot parashikohet mot i kthjellët me temperatura në rritje, ndërsa në zonat malore do të ketë dhe zhvillim të vranësirave, të cilat mund t

Durrësi është renditur në vitin 2020 në qarkun e dytë më të madh në vend, pas Tiranës, duke ia kaluar në këtë mënyrë Fierit, që deri tani

Gjatë kësaj të diele, janë evidentuar 34 drejtues mjetesh që qarkullonin me shpejtësi tej normave të lejuara, të cilëve iu është pezullua

Këshilli Bashkiak Durrës pritet të marrë nesër (e hënë 10 gusht) në mbledhjen tjetër jashtë radhe, edhe 4 vendime të tjera rë rëndësishme

Sezoni veror dhe ardhja e emigrantëve ka shtuar tentativat në pikat kufitare të vendit për të kaluar para të cilat nuk deklarohen.

Ministria e Shëndetësisë në daljen e sotme publike njoftoi se 6 persona kanë humbur jetën nga Covid në 24 orët e fundit. 

Gjatë orëve të natës, Këshilli i Ministrave i qeverisë Conte ka miratuar një dekret të ri përsa i përket masave të ruajtjes së shëndetit