613 kg kokainë në Durrës, Arbër Çekaj ekstradohet sot në Shqipëri

19/09/2019 - 10:28

Arbër Çekaj, i akuzuar për sasinë rekord të 613 kilogramëve kokainë të kapur në Durrës, është ekstraduar sot nga Gjermania në Shqipëri.

Lajmi është bërë i ditur nga zv/drejtoresha e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, Aida Hajnaj, gjatë një deklarate për mediat nga ambientet e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit.

“Po sot nga Interpol Tirana është duke u kryer ekstradimi nga Gjermania në Shqipëri i Arbër Çekaj”, ka deklaruar Aida Hajnaj.

I akuzuar për 613 kg kokainë të kapur në Portin e Durrësit në Shkurt të vitit 2018, Çekaj është arrestuar në Gjermani disa muaj më parë dhe sot po kryhet ekstradimi i tij në vendin tonë, për t’u përballur me akuzat.

Një gjykatë në Gjermani kishte miratuar kërkesën e autoriteteve shqiptare për të ekstraduar Arbër Çekajn. 613 kg kokainë që u kapën në Portin e Durrësit, ishin fshehur brenda një kontejneri me banane të ardhura nga Kolumbia. Porosia ishte kryer nga kompania e Arbër Çekajt. Për këtë çështje po hetohen edhe dy vartësit e Çekajt, Donaldo Lushaj dhe Armando Pezaku. 

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ambasada e SHBA iu vjen në ndihmë qytetarëve shqiptarë që duan të aplikojnë për lotarinë amerikane me këshilla herë pas here.

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të karakterizohet nga kthjellime dhe vranësira kalimtare.

Fëmijet e Qendrës së Shërbimeve Komunitare me aftësi ndryshe të shoqëruar nga prindërit e tyre vizituan një ditë më parë mjediset e Porti

Në aeroportin e Rinasit janë kthyer vullnetarisht 120 shtetas shqiptarë, azilkërkues në Francë, të cilët me këtë veprim kanë shmangur pen

Peter Zingraf, Ambasadori i Republikës Federale Gjermane në Tiranë, gjatë një interviste për Agjencinë Telegrafike Shqiptare u shpreh se

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj nga Kakavija deklaroi se misioni i FRONTEX në Shqipëri ka vijuar punën.

Moderatorja Ola Bruko është larguar nga drejtimi i emisionit "Shqiptarët për Shqiptarët" në News 24. 

Pas publikimit nga “Le Iene” të rastit të fëmijës shqiptar Alvin Berisha, që prej 5 vitesh gjendet në një kamp të burgosurish, në Siri ka

Për këtë të shtunë, MeteoAlb parashikon se mot kryesisht i kthjellët dhe vranësira të lehta do të mbizotërojnë gjatë pjesës së parë të di

Moshapja e bisedimeve më Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ka sjellë edhe reagimin e Departamentit Amerikan të Shtetit.