8 vite më parë grevist i urisë, nga sot drejtor i portit të Durrësit (FOTO)

Postuar: 23/02/2018 - 20:42

   Lirimi i befasishëm nga detyra i drejtorit ekzekutiv të portit të Durrësit Artjan Qirici u shoqërua menjëherë me emrin e pasuesit të tij në këtë post.

Siç bëri të ditur më herët DurrësLajm, Qirici u zëvendësua nga ish-drejtori i AKU-së Afrim Bakaj. Deri në janar të 2016, Bakaj mbante postin e drejtorit të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, por u detyrua të jepte dorëheqjen pas marrëveshjes politike PS-PDIU.

Kryeministri Rama ra dakort me kreun e PDIU-së, Shpëtim Idrizi që kjo drejtori në shkallë vendi t’i kalonte partisë së çamëve dhe Bakaj u detyrua të largohej vetë nga posti.

Po kush është Afrim Bakaj?

Socialistët e Durrësit e njohin si një nga figurat e njohura të kësaj partie në qytetin bregdetar dhe një nga miqtë e afërt të kryebashkiakut Vangjush Dako.

Para detyrës së drejtorit të AKU-së, Bakaj ka mbajtur poste të rëndësishme në administratën e bashkisë së Durrësit pasi ka qenë drejtor i parkut të autobusëve dhe kryetar i policisë ndërtimore të bashkisë së qytetit bregdetar.

Madje lidhja e ngushtë Dako-Bakaj mund të jetë një nga arsyet kryesore të emërimit të tij në postin e drejtorit ekzekutiv të portit.

Në të njëjtën kohë, Bakaj, nga viti 2016, është votuar si delegat për qarkun e Durrësit në kongresin e PS-së.

Gjithsesi lidhjet e tij me PS-në janë të hershme. Bakaj i është bashkuar edhe grevës së urisë që zhvilloi PS në vitin 2010, kur kërkoi transparencën e procesit zgjedhor, që sipas socialistëve ishte manipuluar nga maxhoranca qeverisëse.

Siç duket qartë në këtë foto, Bakaj është një nga grevistët e urisë, ndërsa shfaqet në krah të kryeministrit aktual Edi Rama (në atë kohë lideri i opozitës) së bashku me grevistë të tjerë.

Në janar të vitit 2016, Afrim Bakaj la detyrën e kreut të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, duke u bërë “kurbani” i radhës i marrëveshjeve politike për zgjerimin e koalicionit mazhoritar qeverisës.

Sot ai e sheh veten drejtor i portit më të madh në vend dhe ndoshta emërimi i tij bëri “kurban” Artjan Qiricin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Pëllumb Nako është ekspert i çështjeve të sigurisë dhe, kur e pyet mbi gjendjen e rendit në vend, preferon t’u referohet shifrave.

   Plazhi i Durrësit konkurron me plazhet e tjera të vendit me çmimet e ulëta që u ofrohen sipas kategorive të gjithë pushuesve.

   Sqarimi i policisë shqiptare mbi çështjen e ndalimit nga policia greke në bazë të kërkesës së autoriteteve italiane të biznesmenit Edm

   Stina e verës shoqërohet me viroza, por gjendja ndërlikohet pasi njerëzit për shkak të pushimeve verore, zhvendosen nga vendet e banim

   Dy tërmete kanë goditur sot Shqipërinë, në jug dhe juglindje të vendit. Nga të dhënat ka rezultuar se lëkundjet kanë qenë me magnitudë

   Drejtori i Departamentit për Sigurinë Gjovalin Loka i shoqëruar nga Drejtoresha për Kufirin dhe Migracionin Durrës ka inspektuar plazh

Prokurori në prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Shkodër, Vatë Staka, ka mundur të kalojë Vetingun me një nivel minimal sa i p

Emigracioni ilegal dhe azil-kërkimi në Gjermani për motive ekonomike tanimë duken një kapitull i mbyllur për qytetarët e Shqipërisë.

Gjatë aksionit që AKU po ushtron në zonat bregdetare, trupa inspektuese DRAKU, Vlorë ka evidentuar 2 subjekte në Llogara, me aktivitet “R

Paraditja vijon me kthjellime e vranësira kalimtare në zonat Perëndimore por vranësira të shpeshta do ketë ekstremi Verior dhe gjithë zon