Acari bllokon Elbasanin, 3299 familje pa energji elektrike

11/01/2019 - 10:40

Moti i ftohtë dhe temperaturat e ulëta që po mbizotërojnë prej tre ditësh kanë penalizuar një sërë qarqesh, ndërsa shumë shkolla raportohen të  mbyllura në zona e thella.

"BalkanWeb" shkruan se 3299 familje në fshatrat malore të bashkive të Elbasanit, Librazhdit dhe Prrenjasi kanë mbetur pa energji elektrike. Lidhur me zhvillimin e mësimit në Qarkun e Elbasanit situata rezulton si vijon:

Rrethi Elbasan nuk zhvillon mesim ne 5 shkolla nga 98 qe ka gjithsej. Nuk zhvillohet mesim ne shkollat “Ibrahim Bozhiqi” Qafe ,”Guri i Zi, Qerret, Shmil dhe Mollagjesh sepse eshte rruga e bllokuar. Ne keto shkolla zhvillojne mesim 400 nxenes gjithsej.

Ne te gjithe shkollat e tjera zhvillohet mesim me orar te plote.

Rrethi Gramsh nuk zhvillon mesim vetem ne shkollen “Tahir Sadiku “Lenie. Nuk zhvillohet mesim sepse rruga eshte e bllokuar. Te gjithe shkollat e tjera zhvillojne mesim normalisht.

Rrethi i Peqinit zhvillon mesim ne te gjitha shkollat. Ne 3 shkolla( “Zihnim Magani”, Pajove e Gjocaj ) zhvillohet mesim me orar te reduktuar per shkak te mungeses se ngrohjes.

Rrethi Librazhd me vendim te ZA edhe per diten e sotme nuk zhvillon mesim ne asnje shkolle.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Klement Balili, i ashtuquajtur si Eskobari i Ballkanit, ndodhet tashmë në pranga.

Drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar, Afrim Qendro është duke u pyetur në Prokurorinë e Tiranës në lidhje me skandalin e kompanisë “Dh

Dekani i Fakulteti Juridik, Artan Hoxha, gjatë një takimi me studentët, iu ka bërë thirrje që të ndërpresin protestën, pasi kanë marrë pe

Vijon bojkotimi i mësimit dhe ngujimi në kampusin universitar edhe gjatë ditës së sotme nga studentët e UAMD-së.

Shumë prej tyre studentëve protestues shprehen të vendosur për të vijuar kauzën duke theksuar se nuk do të tërhiqen deri në përmbushjen e

Autoriteti Rrugor Shqiptar jep një panoramë të situatës së akseve rrugore në vend për këtë të mërkurë.

Orët e para të ditës do të dominohen nga kthjellime dhe vranësira kalimtare në të gjithë vendin.

Baftjar Rusi, një nga avokatët e Klement Balilit i ftuar në emsionin “Dritare me Rudinën” në News24 ka komentuar nëse klienti i tij ka vi

Zbulohen pamjet që tregojnë momentin e dorëzimit të Klement Balilit te drejtori i Policisë së Shtetit Ardit Veliu.

Pyetjes nëse mund të kishte patur një shkëmbim me armë zjarri mes Balilit e policisë së shtetit i është përgjigjur këtë të martë nipi i t