Agjencia e Kadastrës në Durrës njoftim të rëndësishëm për qytetarët

11/07/2019 - 16:32

Agjencia e Kadastrës në Durrës kërkon mbështetjen e qytetarëve për të mbyllur procesin e legalizimit në zonën e Durrësit të Ri (Ish-Kënetë) dhe të gjithë atyre që kanë aplikuar në vitet 2005-2006.

NJOFTIMI I PLOTË

Me hyrjen në fuqi të ligjit 111/2018 dhe me emërimin e drejtorit të ASHK Durrës, Liridon Pula, institucionet si ALUIZNI dhe ZVRPP Durrës, u futën në fazën e ristrukturimit dhe riogranizimit.

Aktualisht kemi kryer bashkimin de-fakto te dy institucioneve dhe ASHK Drejtoria Vendore e Durrësit ndodhet në ambjentet e ish-ZVRPP – Durrës.

Për 2 muaj përkatësisht në harkun kohor 08.05.2019 – 10.07.2019 janë lëshuar 2043 certifikata pronësie, nga të cilat 348 certifikata të përfituara nga regjistrimi I Lejeve të Legalizimit.

Sipas urdhërit të drejtorit të përgjithshëm, Artan Lame nr 2877 dt 10.04.2019, duhet të mbyllim vetëdeklarimet e kryera në 2005-2006.

Specialistët e përditësimit të terrenit këto ditë ndodhen në zonën e Durrësit të ri apo siç njihet ndryshe në zonën e ish–Kënetës.

Kërkojmë mbështetjen e të gjithë qytetarëve të mirëpresin grupet për të kryer evidentimet përkatëse për të mbyllur përfundimisht procesin e legalizmit në këtë zonë.

Për cdo lloj kërkese, paqartësie jeni të lutur të paraqiteni pranë Zyrave të ASHK Durrës nga ora 08.00-16.00, kontakti do të jetë drejtëpërdrejtë me zv.drejtorin, koordinatoren e zyrës, padiskutim dhe me drejtorin në rast paqartësie. Çdo kërkesë e qytetarëve për sa i përket viteve të deklarimit 2005-2006 do të konsiderohet në mënyrë të menjëhershme.

Ftojmë të gjithë qytetarët e zonave informale të na ofrojnë mbështetjen e tyre dhe mirëkuptimin me nisëm e nisur.

Kuptojmë secilin prej atyre për lodhjen, për pritjen por të na mirëkuptojnë po hasim vështirësi në objekte të cilat nuk banohen për të cilat nuk mund të kryejmë evidentimet përkatëse.

Qytetarët të cilët kanë paraqitur kërkesat e tyre duke u bazuar ne VKM 442, për ndërtimet e kryera para 1991, u bëjmë me dije se është nisur trajtimi i rast pas rasti për kërkesat e para të paraqitura pranë ish-ALUIZNI–Durrës.

Ju bëjmë me dije se aplikimi i përfshirjes në këtë proces vazhdon të jetë i hapur, të gjithë ata të cilët e kanë patur të pamundur plotësimin e formularit në zbatim te kësaj VKM-je janë të lutur të paraqiten me dokumetet përkatëse. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata e Krimeve të Rënda do të vendosë sot për fatin e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Matthew Palmer, i dërguar i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor i tha Zërit të Amerikës se administrata amerikane mb

Pas denoncimit të skandalit nga emisioni “Stop” në Tv Klan, policia e Elbasanit ka ndaluar pedagogun Denis Himçi.

Rruga “Pavarësia” që çan përmes plazhin e Durrësit nis nga Ura e Dajlanit dhe përfundon në vendin e quajtur Plepa, në një gjatësi prej ve

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, thotë se qeveria federale ka vendosur pro hapjes së negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Arba Kokalari zyrtarja e lartë me origjinë shqiptare është zgjedhur Zëvendës Presidente e Parlamentit Europian për Partitë Popullore.

Komisioneri Publik ka ankimuar në KPA vendimin e KPK, për konfirmimin në detyrë të gjyqtares Regleta Panajoti.

Bundestagu gjerman voton me 26 shtator për çeljen e negociatave me Shqipërinë.

Kryetari i Bashkisë së Vaut të Dejës, Mark Babani, i denoncuar nga opozita se ka fshehur një dënim në Itali, ka dorëzuar shenjat e gishta

Doni të dini se si do të jetë moti për ditët në vijim? Duke nisur nga dita e nesërme ka surpriza.