Ahmetaj: Nga nesër fillon aplikimi për shpërndarjen e parave “cash”

31/03/2020 - 21:47

Ministri Arben Ahmetaj është shprehur se nesër fillojnë aplikimet për të përfituar nga paketa e ndihmës ekonomike e miratuar për të përballuar situatën e krijuar nga koronavirusi.

Gjatë një interviste televizive, ministri ka thënë se vetëm në biznesin e vogël ka 60 mijë të papunë dhe nga nesër, që konsiston me fillimin e muajit prill fillojnë aplikimet për të marrë paratë cash në llogari bankare.

Ahmetaj deklaron se qytetarët do të marrin një pagë minimale prej 26 mijë lekësh.

Po patjetër që është për t’u shqetësuar se në finale ka ndaluar jeta ekonomike. Jeta ekonomike është paralizuar prej sulmit të një armiku të padukshëm që kthehet i dukshëm tek të infektuarit të sëmurët, tek qytetarët të punësuarve, sipërmarrësve dhe buxhetit të shtetit. Të tre shtyllat e ekonomisë së qytetarët si punëmarrës, sipërmarrësi si punëdhënës, tatimpagues dhe shteti si investitor. Kanë pësuar goditje serioze në të ardhura dhe po t’i marrësh një nga një të treja shtyllat janë të pakrahasueshme por të qenësishme. Armikun e quajmë të padukshëm por është i dukshëm në këto që fola. Shumë qytetarët kanë humbur punën nga ndalimi i lëvizjeve për të ruajtur distancat sanitare që të ndalet përhapja e virusit. Goditja ekonomike është konsekuencë e pashmangshme për vende shumë më të pasura, me strukturë shumë më të shëndetshme, më të përgatitur dhe sërish goditen, gjenden të papërgatitur. Ka sipërmarrje që kanë humbur kontrata, kanë ulur volumin e punës së tyre kanë humbur kontrata dhe me jashtë, i është ndalur lëvizja e mallrave. Konsumi është ulur ndjeshëm dhe e gjitha shkon tek rritja ekonomike dhe para 20 ditëhs goditja do shkonte përgjysmim i rritjes ndërsa llogaritë tani nëse kemi të njëjtën influencë, Italia, Greqia apo Ballkani, Europa dhe më tej kriza globale përgjysmimi i rritjes është shumë pak nga ajo që parashikojmë tani.

A pritet recesion ekonomik?

Ti kthehemi elementit të parë. Parashikuam rritjen ekonomike 3.9. Me rritjen e sulmit të koronavirusit, bëmë një përllogaritje makro dhe parashikuam se do kishim një përgjysmim të rritjes ekonomike. Në përputhje me dinamikën do ketë dhe përgjigje nga qeveria. Ajo që nuk dimë është se sa kohë do zgjasë. Mund të ketë dhe 90 mijë të papunë. Ne monitorojmë ditë për ditë të gjitha lëvizjet që ndodhin në borderotë dhe për ta ndarë me ju në ekonomi qarkullimi të parjavshme. Ka një sërë sipërmarrjes për shkak të uljes së lëvizjes dhe uljes së konsumit që ka humbje të punësimit. Sot gjithë biznesi i vogël që preket nga urdhri 193 ka 60 mijë e 422 të papunë. Që vijnë prej urdhrave dhe janë pjesë e paketës dhe që nga nesër fillon aplikimi dhe të jepen paratë cash. Që janë të punësuar, të vetëpunësuar apo të punësuar pa pagë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Arbër Kote, autori i vrasjes së Idajet Dullës është penduar për krimin e rëndë që ka kryer.

Ndërsa ëndrra amerikane për aplikantët e 2020-s skadon më 30 shtator, programi i radhës nis mesditën e 2 tetorit për 55 mijë persona që d

Policia vazhdon kontrollet me radar në akset kryesore të vendit.

Një aksident me vdekje është regjistruar pak minuta më parë në Durrës, ku një automjet ka përplasur një burrë që po lëvizte me biçikletë.

Vendi ynë do të mbetet në kushte të qëndrueshme atmosferike duke sjellë dominim të kthjellimeve dhe vranësirave të lehta në ultësirën per

Pas gafës që SPAK bëri në muajin korrik, duke firmosur një urdhërarrest për një person që kishte ndërruar jetë, dje edhe OFL-ja ka bërë t

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e COvid-19 në vendin tonë.

Gjykata e Lartë ka pranuar rekursin e SPAK për çështjen e gjyqtarit të KPA-së, Luan Daci.

Hyrja e bashkisë Kamëz është përfshirë nga flakët.

Zbardhen detaje të tjeranga ngjarja e rëndë që ndodhi mbrënë në lagjen nr.13 në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u