Aksidenti ajror, kompania heq të gjithë helikopterët nga qarkullimi

12/04/2016 - 17:22

Kompania prodhuese e helikopterit EC 145, që u rrëzua në liqenin e Shkodrës, ka kërkuar pezullimin e të gjitha fluturimeve me këtë lloj mjeti.

Pas ngjarjes tragjike më 6 prill, ku humbën jetën dy pilotë dhe u plagos një ushtarak, Eurocopter ka vendosur që asnjë prej helikopterëve të firmës të mos fluturojë. Madje ka ndaluar edhe prodhimin e tyre, nisur nga dyshimet se shkak i aksidentit ka qenë një defekt teknik.

Një shkresë zyrtare u është drejtuar klientëve të kompanisë, mes tyre edhe Ministrisë së Mbrojtjes së Shqipërisë, e cila disponon edhe një tjetër mjet fluturimi të kësaj kompanie.

Kërkesa është një masë sigurie, pasi nuk përjashtohet mundësia që aksidenti të këtë ndodhur si pasojë e një defekti teknik.

Pritet që ditët në vijim kamera e gjetur në liqen të dërgohet për ekzaminime të mëtejshme në Gjermani.

 

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një super-operacion droge mes Italisë dhe Shqipërisë është finalizuar me sukses këtë mëngjes.

Finalizohet operacioni policor antidrogë i koduar “Bradasheshi”, sekuestrohen 50 doza kokainë, aparate celular, një automjet dhe një shum

Policia Kufitare e Shqipërisë, Malit të Zi dhe Kosovës kanë zhvilluar një trajnim në Plavë për rritjen e nivelit të kapaciteteve të Polic

Temperatura relativisht të larta dhe kthjellime mbizotërojnë në të gjithë Shqipërinë deri në orët e pasdites, kur në verilindje dhe jugli

Një incident ndodhi me një vajzë sot në plazhin e Durrësit, e cila pasi kishte humbur ndjenjat, ishte rrëzuar në tokë duke u përplasur me

-Fjala në varrimin e kësaj gruaje fisnike dhe me karakter të jashtëzakonshëm

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, ishte sot në terren, në kuadër të zbatimit të masave të Planit Operacional në luftën ku

Mëngjesin e sotëm, si çdo ditë, në portin e Durrësit kanë mbërritur dy tragetet e linjës Bari-Durrës.