"Akullore si dikur", festa që synon të kthehet në një traditë të bukur në Durrës (VIDEO)

18/08/2019 - 11:29

"Akullore si dikur" është titulluar festa, që synon të kthehet në traditë për qytetin e Durrësit.  Në sheshin “Liria”, mbrëmjen e djeshme, disa nga firmat më të njohura që prodhojnë akullore artizanale kanë marrë pjesë në aktivitetin e organizuar bashkia e Durrësit, në bashkëpunim me ministrinë e Turizmit dhe Mjedisit. 

Aktiviteti në fjalë synon rikthimin e traditës për akulloren tradicionale, si një element thelbësor i qytetit. Të pranishëm në panairin e zhvilluar mbrëmjen e së shtunës kanë qenë ministri i mjedisit, Blendi Klosi si dhe kryetarja e bashkisë se Durrësit, Valbona Sako.  Pasi ka parë nga afër stendat e prodhuesve të akullores, Klosi është shprehur se ky aktivitet synon promovinin e këtij produkti popullor gjatë sezonit turistik. 

Kryearja e bashkisë, Valbona Sako, tha se me mbështetjen edhe të vajzave dhe djemve të Smile Albania, synohet rritja e numrit të vizitorëve dhe turistëve në Durrës.

Në panair kanë marrë pjesë edhe disa bletërritës, të cilët kanë ekspozuar produkte të tilla si mjalti, qumesht blete, propolis etj.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndahet nga jeta ne moshën 97-vjeçare, Vito Kapo, ish-numri dy i Partisë Komuniste. Kur kanë kaluar vetëm tre ditë nga vdekja e të vesë së

Shtyhet afati që kanë qytetarët për të regjistruar ndryshimin e pronësisë së mjetit pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Transportit Rrugo

Rreziku nga koronavirusi ka anuluar pa afat Komisionin e Venecias. Sesioni plenar do të mbahej në Venecia në 20-21 mars, dhe komisioni do

Moti i keq i dy ditëve të fundit “shërbeu” për të depozituar në shëtitoren “Taulantia” në Durrës grumbuj me leshterikë, të cilët ju mbive

Në orën 18.00 të së premtes përfundon afati për të aplikuar tek platforma online e rindërtimit “Shtëpia ime”.

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar pas thirrjes së ambasadës amerikane që shtetasit amerikanë të kenë kujdes më datë 2 mars,

Gjatë muajit janar 2020, në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 304 mijë tonë mallra të ndryshme.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri i ka bërë apel qytetarëvet të saj të bëjnë kujdes ditën e hënë kur pritet të mba

Pas lajmit për arrestimin e botuesit dhe analistit Henri Çili, ka reaguar me një qendrim të unifikuar Profesorati i Universitetit Europia

Në Shqipëri botuesi i njohur Henri Çili, pronar i Universitetit Europian të Tiranës, një prej institucioneve arsimore më të mëdha në vend