Akuzat e PD-së për Xhaçkën, reagojnë Forcat Ajrore: Në 1 vit e përdori 4 herë helikopterin

01/12/2020 - 18:55

Forcat Ajrore Shqiptare kanë reaguar lidhur me akuzat e Partisë Demokratike ndaj ministres Xhaçka për përdorimin e helikopterit ushtarak për qëllime të fushatës elektorale.

Në reagimin e tyre, Forcat Ajrore shprehen se informacioni i përcjellë nga PD është i pasaktë dhe se ministrja Xhaçka i ka përdorur mjetet ajrore vetëm 4 herë brenda 1 viti.

Reagimi i plotë:

Forca Ajrore: Informacioni i përcjellë i pasaktë dhe përbaltja ndaj nesh e papranueshme

FAj: Gjatë muajve të fundit, jo 22 por 338 fluturime në të gjitha qarqet e vendit

FAj: Nuk ka asnjë shpërdorim misioni dhe kapacitetesh

FAj: Detyrë e jona gatishmëria e mjeteve, kontrolli i hapësirës, emergjencat dhe asistenca për drejtuesit e shtetit

FAj: Në një vit Xhacka përdori mjetet ajrore vetëm 4 herë në Shkodër, Dibër e Gjirokastër

FAj: Udhëtimet e Xhaçkës në 3 qarqe ku FA ka strukturat e saj rajonale te mbrojtjes civile

FAj: Përdorimi i mjeteve ajrore, e drejtë ligjore e Ministrit të Mbrojtjes

FAj: Zëri buxhetor për fluturime i shpenzuar vetëm 22% e buxhetit vjetor për fluturimet stervitore.

FAj: Nuk ka shpërndorim fondesh, mjetesh e njerëzisht në Forcën Ajrore

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Komiteti i Ekspertëve ka vendosur sot që ora policore të vijojë dhe në javët në vijim, po ashtu dhe në universitete mësimi të jetë online

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer gjithsej 3088 testime dhe kanë rezultuar pozitivë

Ndëshkohen me masë administrative 453 qytetarë që u konstatuan duke lëvizur pa maskat mbrojtëse.  

Eugena Tomini, shefe e shërbimit të epidemiologjisë në ISHP emërohet zv.ministre e re e Shëndetësisë.

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka njoftuar se që prej datës 20 janar 2021, ka hyrë në fuqi marrëveshja ndryshuese ndërmjet Kës

Drejtoria e Përgjithshme Detare njofton për përkeqësim të motit në vendin tonë.

Sot mbushen 10 vjet nga ngjarja e rëndë e protestës së “21 janarit”, ku katër persona u vranë në bulevard, teksa opozita e asaj kohe prot

Një 50-vjeçar nga Durrësi ka përfunduar në spital në gjendje të rëndë, pasi është hedhur nga tarraca e banesës.

Pandemia e Covid-19 e ka rritur vdekshmërinë në 27 vendet anëtare të BE-së me ritme dyshifrore gjatë periudhës mars-tetor 2020 ne krahasi