Anija me flamur italian ngec në cektësi, rojet bregdetare i vijnë në ndihmë

09/12/2019 - 11:55

Një anije tip ‘Velier’ ka ngecur në cektësi në zonën e Treportit në Vlorë.

Paraditen e sotme Kapiteneria e Vlorës dhe roja bregdetare po përpiqen ta nxjerrin me mënyra të ndryshme nga toka me anë të një vinçi pasi nga deti nuk ka mundësi pasi është larg nga thellësia e nevojshme që duan mjetet lundruese.

Mjeti është me flamur italian dhe me ekuipazh 1 shtetase ruse dhe 2 ukrainas të cilët janë larguar nga anija për në vendin e tyre.

Në bord ka qendruar vetëm kapiteni i anijes. Shkaku i daljes në cektësi mendohet se është thjesht një gabim njerëzor nga ana e drejtuesit të mjetit lundrues, pasi nuk u orientua dot të afrohej në portin e Vlorës, duke u futur në zonën e Treportit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në mbledhjen e fundit të Shtabit të Emergjencave në Durrës është bërë një përmbledhje e situatës së deritanishme në terren përsa i përket

Ambasadori i Shqipërisë në Republikën Popullore të Kinës, Selim Belortaja ka këshilluar shqiptarët të shtyjnë udhëtimet dhe kontaktet fiz

Paraditen e kësaj të shtune, banorët e Xhafzotaj janë ngritur në protestë për shkak të mungesës së infrastrukturës.

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me Noel Dishin, vrasësin e Vilson Tafçiut. Ky i fundit u vra në Astir më 20 janar.

MeteoAlb parashikon se pjesa e parë e ditës së sotme do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare, të cilat shtohen gjatë orëve të pa

Pas takimeve këshilluese me prokurorë dhe inxhinierë italianë, ekspertë në analizimin e cilësisë së godinave pas tërmeteve, Prokuroria e

Nëse keni bërë plane për fundjavën, kini parasysh se nuk do te jeni në shoqërinë e motit me diell.

Nuk ka optimizmin e Komisionerit për Zgjerim Varhei, por dhe Presidenti i Këshillit Europian, duke folur në Tiranë në krah të kryeministr

Fatura 1 miliardë euro që kryeministri Edi Rama deklaroi si dëm të tërmetit në takimin me homologun italian Conte është rezultat i një ra

Gjykata e Sarandës ka caktuar sot masën e sigurisë “Arrest me burg” për 41-vjeçaren Elisabeta Mita, pas akuzës se dhunonte vajzën e saj 1