Ankesat e qytetarëve, Gjonaj: Janë shkarkuar 46 zyrtarë në Hipoteka dhe tek ALUIZNI

Postuar: 15/04/2018 - 13:56

Pas ankesave në portalin qeveritar "Shqipëriaqëduam", Ministria e Drejtësisë ka vendosur shkarkimin e 46 zyrtarëve kryesisht në Hipoteka, por edhe në agjencinë e ALUIZNI-t. 

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj bëri me dije këtë të diel vendimet e marra prej saj, ndërsa shtoi se janë paralajmëruar edhe 15 zyrtarë të tjerë, të cilët siç tha ministrja do të shkarkohen nëse nuk përmirësojnë punën e tij.

"Si rezultat i kësaj analize, 35 shkarkimeve të lajmëruara më parë, ju shtohen sot edhe 46 shkarkime të tjera të punonjësve të Hipotekës më së shumti, edhe ALUIZN-t. Po ashtu është urdhëruar paralajmërimi për shkarkim nga detyra të 15 punonjësve të tjerë, të cilët në rast të përsëritjes së këtyre problemeve do të shkarkohen dhe ndiqen edhe penalisht sipas rastit. Për 29 punonjës të administratës është marrë masa "vërejtje me shkrim". Nga ana tjetër, po shqyrtohen veprat penale për çdo të shkarkuar nga zyrat e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme dhe ALUIZN-t. Kushdo që vonon për qëllime korruptive apo thjesht vonon për neglizhencë qytetarët në marrjen në afat të shërbimit që u takon sipas ligjit është dhe duhet të konsiderohet problemi ynë i përbashkët."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ishte sot i pranishëm në aktivitetin “Lufta kundër trafikimit dhe mbajtjes së armëve” ku prezantoi s

Kryeprokurorja e Përgjithshme, Arta Marku, ka prezantuar raportin e përgjithshëm të Prokurorisë për vitin 2017.

Drejtoritë dhe komisariatet në të gjithë vendin kanë marrë urdhër nga Tirana për organizimin e ri, “Zonat Policore”.

Me shterimin e listës së parë prioritare me 57 prokurorë dhe gjyqtarë të niveleve të larta, përkatësisht edhe kandidatë për dy organet kr

Shqipëria do të vijojë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash, më të theksuara në zonat qëendrore dhe jugore.

   I rrezikshmi i Vlorës, Taulant Manaj (Beqiri) i cili u la i lirë në muajin gusht me një vendim të gjyqtares Herila Çela, i shpëton sër

   Një grup i FNSH-së, të maskuar me një makinë civile kanë ndaluar në mënyrë të befasishme në disa rrugë kryesore në Durrës duke ushtrua

   Departamenti amerikan i Shtetit publikoi të mërkurën raportin vjetor për terrorizmin në botë për vitin 2017.

Qeveria ka vendosur sot miratimin e vendimit për krijimin e Shkollës së Drejtorëve të Institucioneve të Arsimit Parauniversitar”, institu

Sot është organizuar hedhja e një shorti për të zgjedhur prokurorin që do të paraqesë pretencën për Emiljano Shullazin.