Ankorohet në Durrës jahti super luksoz

30/05/2020 - 12:10

Jahti superluksoz Al Mirqab është ankoruar mëngjesin e sotëm në portin e Durrësit.

Jahti në fjalë, një nga më të mëdhenjtë e ndërtuar ndonjëherë, i përket ish-kryeministrit të Katarit dhe Ministrit të Jashtëm Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani.

Mjeti lundrues do të qëndrojë gjatë ditës së sotme në Durrës vetëm për të bërë furnizimin me karburant, ujë dhe ushqime, ndërkohë që personat në bordin e tij nuk kanë të drejtë të zbarkojnë, pasi janë ende në fuqi masat kufizuese të ndërmarra në kuadër të pandemisë Covid-19.

Jahti është ndërtuar në një kantier gjerman në vitin 2008. Jahti super luksoz ka një gjatësi prej 133 metrash dhe një rreze prej 18 metrash. Ai është e ndërtuar prej çeliku dhe mund të lundrojë me një shpejtësi maksimale 20.3 nyje detare.

Në jaht mund të akomodohen 24 të ftuar në 10 suita, ndërsa dy suita VIP janë për pronarin e jahtit. Suitat janë të mëdha; secila me banjën e vet, dhomën e ndenjes dhe dhomën e gjumit të dyfishtë. Jahti ka një ekuipazh prej 55 vetash.

Disa nga lehtësitë në bord janë: një kinema, bare të jashtme, pishinë e brendshme dhe xhakuzi si dhe një pistë për uljen e helikopterit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, thotë se për shkak të numrit të lartë të rasteve të reja me koronavir

Komisioni për Ekonominë dhe Financat, dhe deputetët e Qarkut të Durrësit, nën drejtimin e kryetares së Komisionit, znj.

Komisioni Evropian ka prezantuar vlerësimin e tij për përmbushjen e kërkesave për mekanizimin e mbajtjes së liberalizimit të vizave me Sh

Gjykata e Durrësit ka lënë në burg 56-vjeçarin me iniciale R.S., i cili akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave të mitur

Sot u zhvillua mbledhja e dytë e Komitetit Rajonal për Zhvillimin e Turizmit, nën drejtimin e Prefektit të Qarkut Durrës Roland Nasto, ku

COVID-19 futet në gjykatën e posaçme kundër krimit e korrupsionit duke pezulluar proceset gjyqësore për ditën e sotme, pasi ka prekur një

Ushtria shqiptare ka zhvilluar dje një operacion për pastrimin e ishullit të Sazanit nga municionet luftarake të depozituara atje ndër vi

Ambasada gjermane në Shqipëri paralajmëron qytetarët e saj lidhur me udhëtimet drejt vendit tonë duke paraqitur kornizën e situatës me pa

Nga 90 rastet e reja me koronavirus të identifikuar në të gjithë vendin, 15 janë regjistruar në Durrës.