Arti në zi, COVID-19 i merr jetën kineastit Muharrem Fejzo

22/11/2020 - 08:01

Ndahet nga jeta në moshën 87-vjeçare kineasti Muharrem Fejzo. Fejzo ishte i infektuar prej disa ditësh me COVID19 dhe komplikacionet me virusin i janë rënduar në orët e fundit të jetës. Lajmin për ndarjen nga jeta e ka dhënë djali i tij, Joe Fejzo, në një postim në rrjetet sociale. Joe shkruan:  “Lamtumirë babo. Pusho në paqe në krahët e të madhit Zot, e të gjithë të dashurve atje sipër. Më fal që nuk të përkëdhela dot, e stë dhashë dot një got uje, nuk meriton një ikje të tillë. Artisti ynë. Miku ynë. Babai i përgjëruar. Bashkëshorti i jetës”…

Fejzo e nisi karrierën artistike pas përfundimit të studimeve në Liceun Artistik. Ai fillimisht punoi si skenograf në operetat “Rusalka” dhe “Nusja e shitur”. Fejzo ka realizuar bustin e “Zonjës Çure”, ndërsa si regjisor, ai ka realizuar filmat “Mësonjetorja”, “Muri i gjallë”, “Operacion zjarri”, “Pranverë e hidhur” apo  “Mëngjese të reja”.

Me titullin “Mjeshtër i Madh” dhe “Naim Frashëri”, sot artit shqiptar iu larguar një tjetër emër i madh.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino tha sot se testi i shpejtë është gati 100% efektiv dhe ndihmon autorit

Trupi i mbytur i gjetur sot në mëngjes në Durrës, i përket peshkatarit të zhdukur rreth një javë më parë, Silvi Priftit.

Rendi dhe siguria pavarësisht deklarimeve zyrtare nuk është në nivelin e duhur.

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Marko Bello është ndarë nga jeta në moshën 59-vjeçare.

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga vranësira të cilat do të sjellin reshje në të gjithë territorin.

Gjendet një person i mbytur në breg të detit në lagjen nr.1 në Durrës.

Ambasadorja amerikane ka vlerësuar SPAK pas vendimit të GJKKO për të sekuestruar sërish pasuritë e ish-kryeprokurorit të përgjithshëm, Ad

Adriatik Llallës, ish-prokurorit te përgjithshëm që do gjykohet për fshehje te te ardhurave, tanimë me vendim të Prokurorisë së Posaçme k

Vijojnë kontrollet nga autoritetet për respektimin e masave antiCOVID.