Asambleja rikthen Gjinushin në krye të ASH-së

18/10/2019 - 15:54

Pesë muaj pas zgjedhjeve, Asambleja e Akademisë së Shkencave i ka dhënë këtë të premte Skënder Gjinushit të drejtën për të ushtruar detyrën e kryetarit.

Vendimi vjen pak ditë pas hyrjes në fuqi të ligjit të ri për Akademinë që i jep Asamblesë veton për të bërë emërimin e kryetarit, që më herët ishte refuzuar nga Presidenti Meta përmes një dekreti.

“Mosdekretimi nga ana e presidentit ka qenë vendim politik, këtë e di  shumë mirë edhe Meta. Ligji i ri nuk ndryshon kriteret e zgjedhjes, vetëm është më i qartë. Kjo është përpjekja e dëshpëruar e Presidentit për të gjetur ndonjë lajthitje”.

Të paligjshëm e ka cilësuar akademiku Artan Fuga vendimin e marrë nga Akademia e Shkencave, duke shtuar se me hyrjen në fuqi të ligjit të ri duhet të mbahen zgjedhje të reja.

“Është uzurpuar një post i rëndësishëm. Sot jemi në një hall tjetër është shkelur ligji është shkelur Kushtetua, është bërë një puç institucional. Çështja do të kalojë në Gjykatën Kushtetuese”.

Më herët Presidenti Ilir Meta e refuzoi përmes një dekreti emërimin e Skënder Gjinushit me pretendimin se ai ishte kryetar partie në momentin që u zgjodh në krye të Akademisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pjesa e parë e ditës këtë të mërkurë, do të paraqitet me kthjellime dhe vranësira të lehta, por orët e mesditës dhe pasdites do të shtojn

Sot e kësaj dite vrasja e Fatmir Haklajt dhe Sami Kërrnajës është ende e pazbardhur nga instancat ligjzbatuese.

Fllanza Dardha jetonte në një garsoniere në lagjen numër dy të qytetit të Durrësit deri mëngjesin e 26 nëntorit 2019.

Kur kanë mbetur edhe 10 ditë nga përfundimi i afatit të aplikimit online të qytetarëve të Durrësit në platformën e rindërtimit “Shtëpia i

Ambasada gjermane në Tiranë bën të ditur se Gjermania do të njohë së shpejti patentat shqiptare, pasi deri tani është bërë një hap shumë

Gjykata e Tiranës ka çuar për gjykim dosjen ndaj ish-kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku, i cili ndodhet prej katër muajsh në arrati dh

Prokurori i Përgjithshëm i Republikës së Shqipërisë Olsian Çela priti sot në një takim zyrtar delegacionin e Zyrës së Prokurorisë Federal

Në studion e emisionit “Shqipëria Live”, nga ku ishte dhe i ftuar gazetari Marim Mema u shpreh se ka një projekt të madh për ndërtimin e

Një studim i ri ka zbuluar se rreziku për obezitet tek fëmijët rritet kur flenë gjumë vonë.