Atleti bullgar mbërrin në Durrës, derdh në Adriatik shishen me ujë nga Deti i zi (VIDEO)

23/05/2019 - 18:29

Pas plot 1200 kilometrash vrap, atleti bullgar Krasse Georgiev mbërriti rreth orës 16.00 në qytetin e Durrësit. Ishte vetë kryetari i bashkisë Vangjush Dako që ka pritur pranë Sfinksit atletin bullgar, ndërkohë që bashkë me të ishin edhe ambasadorët e Bullgarisë në Shkup dhe Tiranë. Kryebashkiaku Dako i uroi mirëseardhjen sportistit bullgar duke vlerësuar iniciativën e tij për bashkimin e shteteve që lidh korridori panevropian i tetë. 

Vetë atleti u shpreh se tashmë ndihet i lumtur që pas 15 ditësh, nuk do t’i duhet më të vrapojë, ndërkohë që ka theksuar se ideja e bashkimit të këtyre shteteve nëpërmjet një autostrade ka qenë një dëshirë e hershme e tij. 

Në mënyrë simbolike atleti bullgar kishte marrë një shishe me ujë nga Deti i zi për ta hedhur në detin Adriatik në Durrës si simbol i bashkimit të dy deteve që janë në skajet e korridorit 8. Dokumentet me firmat e kryebashkiakëve të qyteteve nga ku kalon koridori i tetë janë grumbulluar në fund për t’iu dërguar prezencës së Bashkimit Evropian në Tiranë nga ambasadori i Bullgarisë në vendin tonë. 

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gazetarja e shoqëruar mbrëmjen e djeshme në Polici, Daniela Grrica, e medias “Shekulli Online” ka reaguar pas akzuave që i janë bërë se k

Rreth 100 banorë të Durrësit kanë qëndruar në çadrat e vendosura të stadiumit “Niko Dovana”, deri rreth 01:00 të mëngjesit të sotëm.

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të karakterizohet nga altnernime kthjellimesh dhe vranësirash.

Pas tërmetit që ra mbrëmjen e së dielës në orën 22:08 dhe alarmit të rremë që u përhap për një tërmet të fuqishëm pasardhës, çka bëri që

Një tërmet i rënë rreth orës 22:08 ka rikthyer edhe një herë frikën tek qytetarët.

Ministria e Mbrojtjes u bën apel të gjithë qytetarëve që të mos mashtrohen nga lajmi që po qarkullon në disa portale, të cilat shkruajnë

Pasojat që la tërmeti i një dite më parë në Durrës, janë të shumta në disa banesa e pallate.

Të tjera lëkundje të forta sizmike janë ndier në Durrës.

Lëkundjet janë ndjerë rreth orës 22:08.