Banesa në Durrës, reagojnë trashëgimtarët: Prona është e gjyshit tonë, e provuar me dokumenta të rregullta të njohura nga autoritetet

14/08/2020 - 15:55

Pas publikimit në media të rastit të shtetasit Lulzim Osmani, që pak ditë më parë i trokitën në derë përmbaruesit privatë që të lirojë banesën në Durrës se i ka dalë i zoti, kanë reaguar edhe trashëgimtarët e Rafael Jakoelit, për të cilët u tha se kanë paraqitur dokumentacion të dyshimtë.

Në një deklaratë drejtuar redaksisë së "DurrësLajm", trashëgimtarët thonë se prona në fjalë është e gjyshit të tyre, të cilit i është marrë me forcë nga regjimi komunist.

Sipas tyre, ky fakt është i provuar me dokumenta të rregullta të njohura nga autoritetet në Durrës.

"Zoti Osmani është lajmëruar shumë herë në lidhje me pronën tonë dhe është lutur të marrë masa për të gjetur zgjidhje të problemit të tij. Me sa dimë ne, z.Osmani është paisur me kredi të butë nga Bashkia e Durrësit dhe Enti Kombëtar i banesave Durrës. Duke parë se ai nuk ka bërë asnjë veprim për të gjetur zgjidhje, kërkuam ndihmën e autoriteteve përkatëse për zbatimin e ligjit dhe të të drejtës tonë.", thuhet ndër të tjera në deklaratë.

DEKLARATA E PLOTË

Ne, trashegimtaret e Rafael Jakoelit  deklarojme sa me poshte:

Prona ne fjale eshte prone e gjyshit tone Rafael Jakoel, prone e cila iu morr me force e dhune nga rregjim komunist me 1945.

Kete fakt e kemi te provuara me dokumenta te rregullta te njohura nga autoritetet e qytetit te Durresit.

Pas shume e shume perpjekjeve shpenzimeve e percartjeve, me ne fund kjo prone na u kthye ligjerisht. Po ju bashkengjis vendimin e gjyqit.

Ne perpjekjen e tij per te vonuar zbatimin e vendimit te gjyqit, Zoti Malindi,avokati i zotit Osmani deklaron perpara kamerave: “ nje zonje e quajtur Lumturi qe e ka nderruar emrin ne Felicita”...ose te “ ashtuquajtur niper e mbesa”.

Zonja Felicita Jakoel nuk e ka patur asnjehere emrin Lumturi. Po te mos  ishte ceshtja kaq serioze do ishte shume qesharake nje deklarate e tille. Sa per dijenine tuaj ajo eshte kryetare e shoqates se miqesise Shqiperi- Israel, e njohur si nga autoritetet Israelite edhe nga ato Shqipetare. Vetem nga kjo e dhene mund te kuptoni sa te rrema jane “faktet’ qe paraqet avokati Malindi. Detyra e pare e nje avokati serioz eshte te vertetoje faktet para se te beje deklarata!!

Sa per ne qe jemi 6 niper dhe mbesa te Rafaelit: mos e ve ne dyshim ekzistencen tone? Deri ku mund te arrije absurditeti?

Zoti Osmani eshte lajmeruar shume here ne lidhje me pronen tone dhe eshte lutur te marre masa per te gjetur zgjidhje te problemit te tij.Me sa dime ne, z.Osmani eshte paisur me kredi te bute  nga Bashkia e Durresit dhe Enti Kombetar i banesave Durres. Duke pare se ai nuk ka bere asnje veprimper te gjetur zgjidhje, kerkuam ndihmen e autoriteteve perkatese per zabtimin e ligjit dhe te te drejtes tone.

Me respekt

Felicita Jakoel, Matilda Levi, Beni Jomtov, Ksenia Efimovski, Rakela Duka, Sara Bala

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

It appears your Web browser is not configured to display PDF files. Download adobe Acrobat or click here to download the PDF file.

Click here to download the PDF file.

Lajme nga e njëjta kategori

Italia vazhdon të ndihmojë popullin shqiptar me ndihma të njëpasnjëshme që kur vendi ynë u godit nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se deri në datën 12.10.2020, mbetet në fuqi ndalimi i hyrjes së qytetarëve nga Shqipëri

Më 30 shtator 2020, Këshilli i Ministrave vendosi për disa ndryshime dhe shtesa në VKM nr.

Ministria e Shëndetësisë deklaroi sot janë kryer mbi 1000 testime dhe kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 157 qytetarë teksa ka humbur be

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Një tjetër pallat i dëmtuar rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit u shemb sot në Durrës.

Greqia ka rinovuar deri në 12 tetor masat kufizuese me Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe Turqinë.

Artan Broci, avokati i zv.drejtorit të OFL-së, Artan Shkëmbi thotë se do të apelojë vendimin e pezullimit të klientit të tij nga detyra.

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka bërë me dije se gjatë ditës së sotme disa zona në Durrës do të kenë shkëputje të energ

Gjyqtarja Mimoza Margjeka është paraqitur pak më parë në ambientet e Gjykatës së Posaçme të Apelit për të apeluar vendimin e shkallës së